„Američan“ zvítězil také v Řepích

Převzato z ÚAMK 30.3.2016

Vítězství v sobotním zahájení nové domácí sezony BMX v Praze – Řepích získal nejlepší současný český jezdec Jan Švub z pořádajícího ÚAMK Bikros Clubu. Po pěti přípravných týdnech v USA dominoval dva dny po návratu do ČR při Open Season Race 2016. V kategorii nad 17 let mu byl největším soupeřem junior Mikuláš Nevrkla. Závodník ze Šumperka se držel ve finále s českou jedničkou zuby nehty a prohrál o pár centimetrů.

Pochvala juniorovi
„Mikuláš se letos výrazně prosadí v Evropské lize mezi staršími juniory,“ předpovídá Švub. Sám o víkendu zápasil s devítihodinovým časovým posunem. „Jezdil jsem, jako bych ještě spal,“ poznamenal s nadsázkou, protože v době pražského klání byly za oceánem sotva čtyři hodiny nad ránem. Pak na okamžik zahrál na vážnější strunu: „Jel jsem tak, abych vyhrál. Jednalo se o dobrý začátek nové závodní sezony,“ sdělil Honza a přiznal, že se ze států nevrátil zcela fit. „Hned čtvrtý den jsem v Americe spadl na dráze na kolena a s podvrtnutým kolenem jsem se potýkal skoro pět neděl. Ve středu navštívím doktora, abych měl jistotu. Teď už se však cítím celkem dobře. Škoda, mohl jsem toho natrénovat za mořem víc,“ zalitoval Švub. V USA nastoupil dvakrát do závodů Pro AM. V Los Angeles byl lepší než česká jednička Argentinec Ramiro, semifinalista ze závodů Světového poháru. Týden před odletem v půlmilionovém kalifornském Fresně stejně jako teď v Praze triumfoval.

Nešťastný Matěj
Na start Open Season Race se na nejkvalitnější české dráze postavilo více než 140 závodníků v deseti kategoriích. Od sobotního rána sice mrholilo, ale ve finále vykouklo i sluníčko. Ne však na řepskou naději Matěje Bártu, jenž enormní nasazení zaplatil zlomeninou pravé ruky. „Jinak se akce obešla bez vážných pádů a dalších zranění,“ mohl hodnotit ředitel závodu a šéf ÚAMK Bikros Clubu Řepy Lukáš Tamme. Coby poradce slovenské bikrosové reprezentace měl na očích také závodníky za východní českou hranicí. Pro sportovce připravil Tamme netradiční soutěžní model. Každý sportovec absolvoval pět kvalifikačních soubojů a osmička nejlepších se utkala ve finálových jízdách.

Výsledky Open Season Race v Praze-Řepích

Video od BCB v podní Pavla Podolského

V Argentině chyběl pouhý bod
O víkendu bojovala v Argentině v prvním závodě Světového poháru také Romana Labounková. V Santiago del Esteru podala závodnice ÚAMK Bikros Klubu Jeseník slibný výkon, ale z kvalifikace do hlavního měření sil o jediný bod nepostoupila a obsadila v bezmála padesátičlenné konkurenci 34. místo. S odřenýma ušima se do čtvrtfinále prodrala Aneta Hladíková. Tam se jí ale nedařilo, přesto se umístila jako dvaadvacátá. „Romču jsem sledoval v televizi a působila na mě dobře. Škoda, že jsme pořád trochu zabržděni na vysoké superkrosové rampě. Potřebovala kousek štěstí a prosadila by se mnohem výš. Na kole vypadala super, a jak mi sama řekla, vidí novou sezonu pozitivně,“ uzavřel Jan Švub.

Evropská liga v Zolderu
Spolu s dalšími českými bikrosaři míří Švub ve čtvrtek do Belgie, kde se o nastávajícím víkendu koná v Zolderu první i druhé kolo Evropské ligy.

Foto: ÚAMK Bikros Club Řepy

Text: Jan Doležal