Bikrosaři v Manchesteru padali

Převzato z ÚAMK dne 14.4.2016

Odvrácenou tvář svého sportu poznali minulý víkend v Manchesteru bikrosaři z klubů ÚAMK. Při Světovém poháru v místní hale nepostoupili Jan Švub ani Romana Labounková z kvalifikace. Oba výkonnost kvalifikovat se do hlavního závodu měli, ale zaplatili za pády v rozjížďkách.

Romana z ÚAMK Bikrosklubu Jeseník dokončila pouze první jízdu, ve které po slušném startu skončila až sedmá. „Po startu jsem usilovala o druhé místo, ale když jsem se ve druhé rovince nechala soupeřkami v zatáčce zavřít, už jsem ztrátu nedohnala,“ uvedla Labounková. Výjezd ze startovní rampy sliboval mnohem víc, s převahou za svými zády nechala ve společné jízdě také krajanku Anetu Hladíkovou, která po rozvážném začátku využila problémů soupeřek a protlačila se na čtvrté místo. Když Hladíková výsledek ve druhé kvalifikaci zopakovala a ve třetí doplnila pátou příčkou, na postup z 19. místa to stačilo. Čtvrtfinále se ale stalo pro Anetu konečnou.


Romana do něj ani nenahlédla. „První rovinka je v Manchesteru dost krátká. Soupeřky, které měly lepší startovní pozice, byly v první zatáčce pode mnou a opět mě vyvezly z optimální stopy. Snažila jsem se ztrátu dohnat. Na třetí rovince jsem skákala dovnitř, narazila jsem do protihrany dalšího hrbu, a ten mě poslal na obrubník dráhy. Rozsekla jsem si levou nohu pod kolenem. Navíc už nebylo o co bojovat a do poslední jízdy jsem s bolestmi nenastoupila,“ vysvětlila při úterním tréninku na dráze v Praze – Řepích Romana Labounková.

Mylné rozhodnutí
Formu dvakrát naznačil Švub, ale protože vyšel v druhém kvalifikačním pokusu naprázdno, brány hlavního závodu zůstaly uzavřené i pro něj. „Blbě jsem se při nájezdu do první zatáčky rozhodl. Najel jsem ji shora a na opravu před velkým skokem už bylo pozdě. Nasměroval jsem to po něm doleva, dopad mě rozhodil a upadl jsem. Při návratu na dráhu jsem minul další odraz, a i když jsem do cíle dojel, naskočilo mně oprávněně DNF a plný počet sedmi bodů,“ mrzelo Honzu. Situaci se pokusila česká jednička, která pochází rovněž z Jeseníka a už třetí rok hájí barvy ÚAMK Bikrsosclubu Řepy, zachránit ve třetí kvalifikaci. Bezpodmínečně ji potřeboval vyhrát, třetí pořadí znamenalo ztrátu dvou bodů na postup. Konečná 54. příčka zaostala za toužebným „Q“ ve výsledkové listině o šest stupínků. „Mohl a měl jsem zajet líp,“ pokrčil rameny Jan Švub.

Promarněná příležitost
Podle všeho patřilo Honzovi před startem nové sezony první místo pod olympijskou kvalifikační čarou a existovala možnost si postup na hry zajistit předem v žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI. „Pozdě jsem se dozvěděl, že jsem byl první pod čarou pro Rio. To zamrzí. Vědět to včas, přizpůsobil bych svůj program téhle naději a studium bych asi odložil dřív,“ naznačil Honza, že spočítat průběžné pořadí rankingu rozhodně není záležitost pro první stupeň základních škol. Že by poměrně složitá kvalifikační matematika nebyla v českém bikrosu něčí povinností…?

Matěj a Dominik
V Manchesteru se sešlo 47 bikrosařek a 129 bikrosařů. Mezi nimi i další dva borci z Řep Matěj Bohuslávek a Dominik Topinka. Matěj skončil s kvalifikačními výsledky 4., 6. a 7. na 85. pozici, Dominik za 6., 7., a 6. o jedenáct míst za ním. Ani jeden se postupu nedočkal.

Sedmnáctiletý Bohuslávek startoval v Anglii vůbec v prvním závodě SP. „Na skoky jako světová elita si zatím netroufám, ale snažil jsem se co nejvíc okoukat. V Manchesteru to byla pro mě cenná škola. Náročné je závodit s nejlepšími světovými juniory, s eliťáky to je ještě mnohem složitější,“ pravil Matěj, jenž se bikrosu věnuje od čtyř let a je studentem ekonomického licea.

Téměř na den přesně musel před rokem ze zdravotních důvodů přerušit slibně se rozvíjející kariéru Dominik Topinka, když se opakovaně podrobil několika operacím ramena i zápěstí. „Stalo se mi to při tréninku čtrnáct dnů po loňském Manchesteru. Na poslední operaci jsem byl ještě letos v lednu. Od února trénuju a jezdím letos sotva dva měsíce. Dráha v Manchesteru je moc těžká, je tam tvrdá škola i pro jezdce světového formátu. Teď potřebuju hlavně trpělivost, abych se napřed vrátil tam, kde jsem byl před úrazem, a pak se třeba posunu výš,“ vyhodnotil rozumně závod SP na britských ostrovech 22letý Dominik. Na rozdíl od Bohuslávka začal s bikrosem až ve čtrnácti letech.

Foto: Lukáš Tamme, Jan Doležal a Petr Vomáčka

Text: Jan Doležal