Bikrosařky v Baku útočí na medaile

Zpráva od ÚAMK

Český bikros se v pátek prosadil při 1. Evropských hrách v Baku také zásluhou sportovců z klubů ÚAMK. Do nedělního finále postoupila Romana LabounkováBikrosklubu Jeseník a těsně před semifinálovými branami skončil Jan ŠvubBikrosclubu Řepy, protože ve druhé kvalifikační jízdě upadl a ztrátu už dohnat nestačil. Předtím ale vybojoval velmi pěkné desáté místo v úvodní časovce jednotlivců Time Trialu. „Honzovo umístění v Top Ten při Time Trialu je pěkný výsledek,“ ocenil svého svěřence šéf BMX v Řepích Lukáš Tamme. V první jízdě proti chronometru obsadil Švub jedenáctou pozici a kvalifikoval se do šestnáctičlenného superfinále, kde si ještě o jeden stupínek polepšil. Věčná škoda, že při kvalifikaci do hlavní soutěže potkala Švuba nepříjemná kolize.

Sebral mu kolo
„Honza je zklamaný, doufal, že ze základní skupiny postoupí. Při skoku mu soupeř sebral kolo,“ upřesnil důvod vyřazení Tamme. V žargonu „sebrat kolo“ znamená, že při současném skoku rival vybočil a ustřelil bike ze Švubových rukou. „Pád to byl opravdu hustej. Bohužel druhá jízda dopadla jak dopadla, v tu chvíli jsem měl za sebou první jízdu s postupovým dojezdem,“ uvedl přímo z Baku Jan Švub. „Výsledek z Time Trialu ale sliboval víc,“ dodal borec, která zaznamenal na sypké a nepříliš kvalitní dráze 4., 7. a 5. místo v rozjížďkách.

Také Hladíková postoupila
Třetí v českých národních barvách v Baku je Aneta Hladíková z BMX Pardubice. Kvalifikaci zvládla podobně jako Labounková a probojovala se také do zítřejšího klání o medaile a body pro postup na Olympijské  hry 2016 v Rio de Janeiru. Reprezentační trenér v Ázerbájdžánu René Živný považuje výpadek Švuba za nešťastný, o to větší radost mu udělala dámská část národního týmu: „Z děvčat jsem byl mile překvapený. Už v časovce ukazovaly, že jsou správně nabuzené.“ Labounková skončila v Time Trialu, za který se na rozdíl od MS medaile v Baku neudělovaly, třetí těsně před Hladíkovou. „Romana se v tréninku dlouho trápila na prvním skoku, ale když ho čistě skočila, byla hned sebevědomá. Aneta se z Time Trialu kvalifikovala do silnější základní skupiny, ale postup si zaslouženě vydřela,“ dodal kouč Živný.

Slibuje komfort
„Holky pojedou v neděli přímo finále, tak se jim postarám o komfort, když už nezávodím,“ navázal s šibalským úsměvem v sobotu Jan Švub a pak chválil: „Od českého olympijského týmu máme v Baku veškerý potřebný servis. Jsou tady naši nejlepší fyzioterapeuti i doktoři.“ Soustředit se na další boje už 25letý závodník ÚAMK Bikrosclubu Řepy nemusí, tak se poohlédl kolem sebe.

Nafta za čtyři dny
„Tady je všechno zorganizované a nachystané na jedničku. Údajně má celá vesnice pro sportovce, přepravní autobusy a policejní bavoráky cenu nafty vytěžené v Ázerbájdžánu za čtyři dny (úsměv). Trať jim ale bohužel moc nevytvrdla, je úzká a sypká,“ našel Švub první a ne jediný nedostatek. „Je vidět, že město tady vystavěli a opravili nedávno kvůli hrám. Na první pohled všechno vypadá krásně, ale ve skutečnosti je realita často schovaná za falešnými stěnami baráků.“

 

Přímý přenos semifinále a finále BMX můžete sledovat na ČT4 SPORT, nebo přímo na kanálu youtube

Foto: René Živný

Text: Jan Doležal