Bikrosová kuchařka – Fyzická síla

Ahoj bikrosaři z českých luhů a hájů. Uplynulo více či méně (věřím, že spíš více) otočení klikami na vašich kolech a jsem zpět s dalšími radami, jak si více užít BMX.

V prvním článku jsem se představil, takže se nebudu nijak opakovat a zdržovat. Jen věřím, že si při přečtení mého jména vybavíte něco pozitivního, např. to jak vám mé rady udělaly radost a pomohly k sebe zdokonalení.

Fyzická síla v BMX, co to je? Naprosto zjednodušeně je to vaše schopnost, která vám pomáhá jet rychleji na kole, a to jak od startu či přes skoky, tak i na rovinkách a v zatáčkách. I když se to může zdát zvláštní, tak svaly pomáhají bránit naše kosti a kůstky před poškozením při všech tvrdých a krkolomných pádech, které se nám při našem milovaném sportu nezřídka stávají. A v neposlední řadě, i když tato informace je spíše pro jezdce už trošku starší, stáváte se atraktivnější (haha).

A teď už ke konkrétním věcem, i když je to nelehký úkol. Obecně pro všechny věkové a výkonnostní skupiny bych poradil trénovat tzv. střed těla neboli CORE systém a kosterní svalstvo, jsou to spíše menší svaly, které nikdo nevidí, ale jejich cena je nevyčíslitelná nejen pro sport, ale i pro normální život. Čím silnější střed těla, tím lepší budete i v ostatním posilovaní. Tyhle cviky si snadno vygooglujete a najdete jejich obrázky. Ale má rada zní, ať používáte nestabilní podložky (BOSU, GYM ball, různé plošiny), protože už jen taková banalita jako stoj a nalezení rovnováhy, či provádění nám všem známých cviků – kilky, dřepy, dá zabrat a posilujete většinou ty svaly, které jsou potřeba.

13406747_1059207864158572_6756419845723051781_n

Když se přesněji zaměřím na posilování, tak si jezdce rozdělím aspoň do třech skupin.

  • Prcci a mlaďoši – zajisté ten CORE systém, ale zvedání činek v žádném případě. Zde by fyzičku a sílu nejlépe podpořila cvičení s vlastním tělem a ve skupině – selsky řečeno – děcka! Zvednout zadky, sebrat kamarády a jít „lozit“ po stromech, hrát hry, stavět hrady a přehrady z kamenů či pomoct na zahradě. A pokud jsi z paneláku, tak rozhodně vyraž ven na různé prolézačky a zkus si kolikrát se přitáhneš, jak dlouho se udržíš. Když k tomuto přidáš ještě pár žabáků, skoků do dálky do pískoviště nebo výskoků na lavičku, kde sedí mamka, tak to máš v kapse.
  • Začínající puberťáci – zde už je to komplikované. V tomhle období jsou největší rozdíly ve vývinu jedince, ale to nebrání tomu, abyste cvičili to co první skupina, a přidali si ještě více toho cvičení s vlastním tělem. Je dobré když si 2x do týdne zaskáčete přes nějaké překážky a 2-3x do týdne si dáte kliky, shyby, dřepy různých variant. V tomhle období už můžete pomalu začít zvedat činky a navštívit posilovnu, ale POZOR!!! Kategoricky doporučuji si najmout nějakou hlavu studovanou a znalou těchto věcí – trenéra, ne jen s víkendovým kurzem (třeba mě, haha), aby vás naučil správnou techniku a dávkování kilogramů, jelikož vaše kostra a svaly prochází velkou změnou.
  • 17 a výš – v tomhle věku je posilovna již nedílnou součástí přípravy. Zde bych se rád odkázal na svou bakalářskou práci z roku 2013 – do Googlu si hoďte moje jméno a bakalářská práce, název je „Rozvoj silových schopností v bikrose pomocí fitness“ a tam najdete už ji podrobný program.

Pro první dvě kategorie je také dobré si najít nějaký doplňkový sport, a že máme široký výběr. Osobně bych doporučil si vybírat z atletiky, gymnastiky, basketbalu, plavání a mnoho dalších a tento kroužek navštěvovat 1x až 2x za týden.

13263802_1207139082644122_3029030859765779322_n

!!!DŮLEŽITÉ!!! mějte na paměti, že posilování je jen doplňkovým prostředkem pro to, jak být rychlejší na kole. Nezapomeňte, že jsme sprinteři a né žádní kulturisti či vzpěrači. Proto když navštěvujte posilovnu tak 3-4 týdně a v sezóně, když víkend co víkend trávíte na závodech tak stačí 0x-2x, ať vás ty činky nezpomalují naopak.

Děkuji za pozornost a pro další rady a typy mě naleznete na FB či telefonu.

A MAKEJ!!!

S pozdravem dobrého ježdění Jan Švub

10926372_983441751683697_3981779391029491866_n