Bikrosová kuchařka – Strava

Správná životospráva a suplementace je jedním ze základních témat, jak začínajícího, tak i profesionálního sportovce. Aby si člověk úspěšně plnil své vysněné sportovní cíle, měl by vědět, jak svému tělu dodat potřebné živiny, vitaminy a minerály. Jakmile toto znáte a dodržujete, Vaše tělo se Vám odvděčí, leckdy více než si i sami přejete. Proto nepodceňujte svou životosprávu a dbejte i na správný odpočinek a regeneraci.

Abyste byli schopni, co nejvyšších výkonů musíte dodávat tělu dostatečnou energii. Pro dospělého člověka je průměrný doporučený příjem 8400kJ/2000kcal za den, avšak každý člověk je individuální, má i jiný metabolismus a tudíž i jinou spotřebu energie. Záleží také, jaký sport provozujete a jak aktivně trénujete. Základem správné stravy je dostatečný příjem bílkovin, sacharidů, tuků a samozřejmě dostatečný příjem tekutin.

Bílkoviny neboli proteiny jsou důležité pro udržení svalové hmoty a výstavbu nových svalových tkání, jsou totiž základními stavebními kameny svalů, vazů, šlach atd. Dostatečný příjem bílkovin pro růst svalové hmoty není vždy jednoduchý do těla přijmout běžnou stravou, proto je vhodné využívat produkty, které v sobě mají vysoký obsah kvalitních, čistých a vysoce stravitelných bílkovin. Pokud by sportovec nepřijímal dostatečný obsah bílkovin, tělo nebude schopno vytvářet novou svalovou hmotu ani udržovat stávající svalovou hmotu. Bílkoviny jsou složené z aminokyselin, některé aminokyseliny si dokáže tělo syntetizovat samo, ale jsou i takové, které v těle syntetizovat nelze a proto jsou přijímány pouze stravou, těmto aminokyselinám se říká esenciální aminokyseliny. Dalším hojně vyskytujícím se pojmem jsou BCAA aminokyseliny. Jedná se také o esenciální aminokyseliny avšak s rozdílem, že jejich řetězec je rozvětvený, patří mezi ně L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin. Díky jejich rozvětvenému řetězci se chovají jinak i v našem těle a místo do jater jako ostatní aminokyseliny jdou přímo do svalů, kde mohou sloužit jako zdroj energie, zdroj syntézy bílkovin a tudíž i nárůst svalové tkáně. BCAA aminokyseliny jsou díky jejich vlastnostem vhodné pro regeneraci svalů po fyzické zátěži, která je neméně důležitá pro tělo sportovce.
Příjem sacharidů a tuků je nezanedbatelný, slouží tělu k získání energie pro metabolické procesy a zvýšenou fyzickou zátěž. Sacharidy jsou složeny z jednoduchých cukrů (např. glukózy a fruktózy), které jsou rychleji vstřebávány a jsou vhodné pro získání rychlé energie po nebo během fyzické aktivity. Sacharidy jsou naopak vstřebávány tělem pomaleji, a tudíž jsou zásobou dlouhodobé energie. Základními kameny tuků jsou mastné kyseliny, nedostatek některých mastných kyselin může způsobovat vysoušení a vypadávání vlasů, špatné hojení ran a mnoho dalších zdravotních problémů. Tuky jsou v těle rozpouštědlem a nosičem pro některé vitaminy, steroly a další látky. CLA (konjugovaná kyselina linolová) také patří mezi tuky, je to nenasycená mastná kyselina, je známá svou schopností pomáhat odbourávat v těle tukové zásoby a proto se hojně používá v produktech pro snižování tělesné hmotnosti.

Během fyzických aktivit je důležitý pitný režim, tělo při nižším příjmu tekutin zadržuje v těle vodu tzv. „zavodňuje tělo“, proto je nutné pít minimálně 2-3 litry denně. Voda je důležitá nejen kvůli prevenci zavodňování, ale také pro fungování celkového metabolismu v těle. Voda je totiž hlavním prostředím pro životní děje, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, umožnuje trávení, rozpouštění a transport některých živin, minerálních látek a vitamínů.

Dodávání tělu minerálních látek je významné nejen během intenzivního fyzického výkonu. Během fyzické zátěže dochází ke snižování obsahu minerálů a vitamínů v těle a tím může docházet k určitým zdravotním problémům, jako jsou například svalové křeče, únava, vyčerpání, změny krevního tlaku a další. Dodáváním tělu minerálních látek a vitamínů lze preventivně předejít těmto problémům a zajistit normální funkci svalů, nervové soustavy, imunitního systému, funkci hladiny glukosy v krvi atd.

K dispozici jsou různé druhy produktů, od různých sypkých směsí pro přípravu nápoje, nebo již připravené nápoje typu Ready-to-drink, které můžete rovnou konzumovat, tak i různé tyčinky, gely, tablety a další. Všechny produkty jsou v mnoha chutných příchutích, aby si každý člověk mohl vybrat to co mu chutná a vyhovuje. Některé produkty jsou vhodné i pro vegetariány a vegany. Všechny produkty, které sportovci konzumují, by však neměly nahrazovat vyvážený a pestrý jídelníček, měly by být pouze doplňkem k Vaši stravě a doplňovat množství určité složky, které nejste schopni do těla přijmout stravou vůbec nebo v takové míře, jak byste potřebovali. Veškeré produkty a doplňky stravy naleznete na stránkách USN www.usn.co.cz. Produkty USN jsou kvalitní přípravky které Vám dodají potřebné živiny, energii a ostatní potřebné látky pro zdokonalování a podporu Vašich sportovních výkonů. USN produkty jsou využívány i profesionálními sportovci.

« z 7 »