BMX hattrick v Uničově

Převzato z ÚAMK dne 30.9.2015.

Potřetí v řadě vyhrál v neděli v Uničově závod Českomoravského poháru 2015 nejlepší český BMX jezdec Jan Švub. O den dříve dominoval na stejném místě a předtím také v Pardubicích. Protože ale úvodních šest závodů , které kolidovaly s podniky Světového a Evropského poháru, vynechal, zbylo na 25letého jezdce z ÚAMK Bikrosclubu Řepy celkově sedmé místo. „Do Uničova jsem jel proto, že mám rád místní atypickou dráhu. V Česku patří k mým nejoblíbenějším,“ zdůvodnil letošní trojnásobný mistr republiky v Time Trialu, družstvech i Elite Honza Švub, proč se do Olomouckého kraje vypravil, když na celkové prvenství ve druhé nejvýznamnější domácí soutěži už dávno neměl nárok.

One Man Show
Dvoudenní zápolení celkem pochopitelně Švub proměnil ve vlastní galapředstavení, když v podstatě šlapal jen po druhý skok a pak zbývajících dvě stě metrů projel na volnoběh. Opravdu takový je odstup v kategorii Elite za českou jedničkou. „Tak nějak to asi bylo,“ nechtěl napřed Honza hodnotit sám sebe a po mírném naléhání svolil: „Zrychloval jsem také na dalších skocích. K domácí konkurenci se slova dobře nehledají, ale za zmínku stojí sedmnáctiletý Pardubák Mikeš Nevrkla. Líbí se mi na něm, že je dravý a kromě mě jako jediný zkusil a dal nejvyšší troják na uničovské dráze.“ Věkem ještě junior Mikuláš Nevrkla vyhrál s náskokem téměř 100 bodů Českomoravský pohár. Vynechal pouze úvodní zápolení sezony v Brně, ve všech ostatních pokračováních devítidílného seriálu patřil mezi nejlepší seniory ve třídě Elite a dominoval v Bohnicích.

Na 110 bikrosařů všech věkových kategorií závodí v barvách ÚAMK Bikrosclubu Řepy. V Uničově se jich tucet plus Švub prosadil mezi elitní osmičku. Víc než o svůj výkon dbal Honza Švub o parťáky z klubu, řadu z nich také občas trénuje.

Ostatní závodníci z Řep pohledem Jana Švuba

Cruiser master
V této kategorii 24palcových kol startují vesměs aktivní otcové svých potomků. V sobotním finále prokázal Jan Šrámek houževnatost a oprášil svou bikrosařskou „předpotopní“ techniku. Celou jízdu se držel na pódiovém umístění, ale ke konci tratě jej zradila fyzička, tak se propadl na páté místo. V neděli už musel za pracovními povinnostmi.

Boys 6
Tobias Blaier se probojoval do finále v obou dnech. V sobotu často padal, přesto to stačilo na druhé místo. V neděli řádil jako ďábel a „baterky“ dobíjel mezi jízdami šlofíčkem. Posilněn zvítězil.

Boys 7
Albert Vlček v sobotu vyhrál a v neděli byl třetí. Už ve svém věku si přidává jízdy ještě po tréninku a začíná to být znát. V sobotu stál pod stupni vítězů na šestém místě vždy usměvavý rošťák Marek Říha.

Boys 8
Ve finále byl osamocen Viktor Chudoba, kterého táta musí z tréninků tahat párem buvolů, aby tam nenocoval. Pral se o příčky nejvyšší, v sobotu z toho bylo třetí a o den později druhé místo.

Boys 9
Po oba dny krášlili finále svým umem rovnou dva „hřebci“ z naší stáje. Petr Tomica se umístil na třetí a šesté pozici, nezdolný „plnokrevník“ Jáchym Vaněk byl ještě úspěšnější, když skončil druhý a třetí.

Boys 10
Finálové karty míchala také naše dvojice Kryštof Kotas a Vojta Polesný. V krásných soubojích hyperaktivní ostřílený Kryštof potvrdil, že je na pódiu jako doma a v Uničově zabral napřed třetí a pak druhé místo. Vojta měl smůlu, protože jeho jízdy poznamenaly pády a on obasil dvakrát osmou příčku. Nakonec ale pokaždé dojížděl s úsměvem na tváři.

Boys 11/12
Tato kategorie má letos jediného vládce Otu Bartůňka. Obrovský talent nedává ostatním jezdcům moc šancí, tudíž dvě jasné jedničky pro Otu.

Boys 15/16
Bylo moc fajn, že se po nehezkém pádu o předchozím víkendu v Klatovech probojoval v neděli do finále v Uničově Vojta Popela. Jeho sedmé místo je tím cennější.

Men 19+
Řepy vyslaly do boje tu nejostřejší „raketu“, Michala Přibyla, bývalého vynikajícího reprezentanta v kategorii Elite. Podal opět parádní výkon a po oba dny žádného přemožitele nenašel.

Výsledky 8. Českomoravský pohár v Uničově 26.9.2015

Výsledky 9. Českomoravský pohár v Uničově 27.9.2015

Celkové pořadí Českomoravský pohár 2015

Video NA BCB: ČMP8  , ČMP9

Foto od ABOS: zde

Foto: Archiv ÚAMK Bikrosclubu Řepy

Text: Jan Švub, Jan Doležal