Cestou do Belgického Zolder

Menší report před závody v Zoldru, převzaty od ÚAMK

Publikovaný 3.4.2015

Dnes večer a o 24 hodin později odstartuje v Zolderu kvalifikace bikrosařů o účast na Olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiru. Českou republiku budou reprezentovat v klubových barvách ÚAMK BikrosClubu Řepy dva nejlepší čeští závodníci Jan Švub a Dominik Topinka. Spolu s nimi vycestoval v pátek i perspektivní Ota Bartůněk.

Účast na olympiádě je snem každého sportovce, jezdce BMX nevyjímaje. V roce 2008 nastoupil při OH v Číně Michal Prokop s Janou Horákovou, v roce 2012 získaly právo startu Romana Labounková a Aneta Hladíková, na muže však místo v Londýně nezbylo.
Touha po návratu
„Rádi bychom se na olympiádu vrátili, ale bude to moc a moc těžké. Třeba teď v Zolderu je přihlášeno v kategorii Elite víc než sto jezdců a boduje jen osm nejlepších. Pro nás na úvod sezóny bude úspěchem postoupit do čtvrtfinále mezi 32 nejlepších,“ řekl během páteční cesty do Belgie Lukáš Tamme, šéf a trenér ÚAMK BikrosClubu Řepy, a dodal: „V dějišti víkendových závodů se bude konat letos v létě také mistrovství světa, proto je důležité si dráhu vyzkoušet.“


Tři klenoty

Pětadvacetiletý Jan Švub je mistrem ČR za loňský rok. V juniorské kategorii obsadil dvakrát osmou pozici v evropském šampionátu.

O čtyři roky mladší Dominik Topinka je druhým vicemistrem republiky. Mezi nejlepší se prosadil, i když s bikrosem začal až ve čtrnácti letech.

Teprve dvanáctiletý Ota Bartůněk toho zatím na bikrosových drahách moc nenajezdil, přesto vloni pronikl do české „top ten“ své věkové kategorie na osmé příčce.
Minulý víkend vyhrál volný závod v Řepích v kategorii Elite Švub před Topinkou, Bartůněk ve své třídě dominoval.


Poslední kolumbijská možnost

„Kdo nenasbírá dostatek bodů do UCI rankingu před mistrovství světa příští rok v Kolumbii, bude mít právě tam poslední příležitost si zajistit olympijskou účast v Riu. Tímto směrem zatím směřují i naše úvahy,“ uzavřel Lukáš Tamme, 36letý vítěz Světového poháru z roku 1997.

Do olympijského UCI rankingu se započítává 8 nejlepších v Evropské lize a mezinárodních závodech, při mistrovství kontinentů prvních 16. Při závodech Světového poháru a MS boduje dokonce 64 borců. Domácí šampionáty, včetně MČR, rozdělí olympijské kvalifikační body osmi nejrychlejším.

Foto: Martin Hůle

Text: Jan Doležal