Čtyři zářezy a nový kouč
Honza Švub v rozhovoru pro ÚAMK
Hodně napilno má v těchto dnech nejlepší český BMX jezdec Jan Švub. Závodník ÚAMK Bikrosclubu Řepy složil v pátek a v pondělí úspěšně čtyři zkoušky na Masarykově univerzitě v Brně a jen krůček mu zbývá k uzavření semestru. Mezi „prubami“ stačil o minulém víkendu potrénovat v bikrosové hale v Šenkvicích na Slovensku, kde se potkal s dvojkou mezi českými ženami Romanou Labounkovou, která hájí barvy ÚAMK Bikrosklubu Jeseník. „Romča byla v Šenkvicích už od pátku, já se tam přesunul na sobotu a neděli. Nerad trénuju sám a u nás mám s rovnocenným sparingem problém. Společný trénink jsme předem neplánovali, ale když jsme se potkali, zajezdili jsme si spolu, protože to je lepší než se vozit sám,“ pochvaluje si setkání Honza.
Zleva Jan Švub, Romana Labounková a na čtvrté pozici Ota Bartůněk
Pomoc Bartůňkovi
V neděli Švub plnil na severovýchodě od Bratislavy také povinnosti k velké naději českého BMX Otovi Bartůňkovi, kterého v Řepích připravuje: „Otík může v bikrosu něco dokázat, pokud u tohoto sportu vydrží. Na dráze teď vypadá plus minus jako Romča. Ta ho sice zatím výrazně převyšuje technicky a je i rychlejší, protože Ota závodí teprve dvě sezony. Jako třináctiletý slušně narostlý kluk je na tom zase líp silově i fyzicky. Tak jsme v neděli jezdili ve třech. Otík byl v Šenkvicích už od pátku a taky v sobotu jezdil především s vrstevníky. Bohužel mezi nimi sobě rovného nenajde.“ Slovenská hala je mezi českými bikrosaři populární. „Druhá, kde se dá trénovat, je v Ústí nad Labem. V Šenkvicích je trochu lepší, a když jsem skládal v pátek zkoušky v Brně, měl jsem to blíž na Slovensko,“ vysvětluje trojnásobný mistr ČR 2015 mezi eliťáky. Až Honza univerzitu dokončí, může pracovat jako magisterský učitel na střední nebo vysoké škole, případně jako kondiční trenér.
Olympiádu předem nevzdává
Studium i závodění spojuje Švub pravidelně s brigádami: „Ani nejlepší bikrosák republiky se jen sportem neuživí. Musím přiznat, že pořád tahám peníze z rodičů, když chci závodit. Tento rok je olympiáda v Riu. Šance se tam probojovat moc velká není, ale pokud bude, chci pro ni udělat všechno. Nějaký čas bych se rád připravoval v Americe a zahájil tam závodní sezonu superkrosovou sérií.“ Zatím Honza trénuje v domácích podmínkách. „Když dráha zamrzne a nezasněží, dá se na ní jezdit i venku. Jen nesmí být velká zima, to mi nevyhovuje. Venku trénuju i sprinty na silničním kole. Jinak samozřejmě chodím do posilovny, jezdím dráhovou cyklistiku a silniční kolo mám i doma na válcích, kde se vyjíždím po tréninku,“ přiznává v domácím prostředí neporazitelný šampion, zvaný Hanes.
Změny
Za oceán Švuba táhne i setkání s novým trenérem. Loňskou sezonu zahájil solidními výsledky, pak ale také ze zdravotních důvodů jeho výkonnost klesala. V srpnu se rozhodl navázat spolupráci s Američanem Tony Hoffmannem. „Tony žije v Kalifornii, je mu dvaatřicet a dlouho vedl rozporuplný život. Je velkým americkým BMX pojmem, ale je mu jasné, že se na špičku našeho sportu už nevrátí. Kromě trénování jezdí po školách, rozdává dětem skateboardy a pomáhá jim držet se adrenalinem dál od drog a trestné činnosti,“ představuje 25letý borec svého nového kouče, se kterým komunikuje po internetu. Změny doznala i Švubova příprava. „Na polovinu času jsme šli s posilovnou i silniční cyklistikou a zdvojnásobili jsme specifický trénink. Dřív jsem trénoval dvacet hodin týdně, teď je to zhruba polovina. Přidával jsem si izolované cviky na izolovaných strojích (posilují jen jeden vybraný sval). Teď se držím ve vysokém napětí na krátkých intenzitách. Důležité je držet nohy v rychlosti a v přeměně na rychlá vlákna,“ vysvětluje třináctý muž loňské Evropské ligy, která čítala celkem dvanáct závodů. „Za pět měsíců se cítím skvěle. Kdysi jsem byl v permanentní únavě. Teď stíhám víc věcí, mám větší prostor pro regeneraci i jiné aktivity. Tony mě usměrňuje. Měl jsem natrénováno dost, ale už jsem byl zatavený. Teď bych se mohl posunout dál,“ uzavírá Jan Švub z ÚAMK Bikrosclubu Řepy.
Foto: Archiv Jana Švuba
Text: Jan Doležal