Evropský pohár BMX – Manchester

Ota Barůněk 3.místo, Honza Švub 6.místo

Současný nejlepší český bikrosař Jan Švub dosáhl v posledním závodě sezony letošní osobní maximum. V pátek skončil jezdec ÚAMK Bikros Clubu Řepy při Evropské lizeManchesteru devátý a o den později vybojoval letos nejlepší šestou pozici, což v silné konkurenci znamenalo Švubův 28bodový příspěvek do rankingu národů pro olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru. Honzův výkon je o to cennější, že se skvěle umístil v konkurenci dvojnásobného vítěze Světového poháru Brita Liama Phillipse, jenž na domácí půdě v cyklistické hale vyhrál oba závody před svým krajanem Kyle Evansem, který si nedávno vyzkoušel finálovou jízdu při testu dráhy právě v Riu. Před Švubem se v obou závodech v Manchesteru umístil letošní celkový vítěz EL Joris Harmsen z Nizozemska. Za svými zády ale nechala česká jednička v sobotu bronzového ze světového šampionátu Brita Tre Whytea i medailistu z MS 2013 Němce Luise Brethauera. Opravdu velmi cenné skalpy propašoval Jan přes kanál La Manche.


Měl na víc

„Byl to po oba závodní dny mix výborného pocitu na dráze s nepovedenými starty, když jsem se nedokázal sfázovat s rychlostí pohybu rampy,“ naznačil Honza, že výsledky v případě příznivější shody okolností mohly být ještě výraznější. „ V pátek jsem dlouho v semifinále bojoval o postup. Pokaženým startem jsem musel ztrátu dohánět, a když už jsem měl soupeře na dostřel, poskládali se přede mnou od druhého místa do čtvrtého vedle sebe tak, že mě před sebe nepustili,“ popsal páteční své vystoupení v Manchesteru vítěz charitativního Ženda Race 2015, který se konal před týdnem v Praze – Řepích.

Šťastná šestka
Den nato letošní trojnásobný mistr republiky zopakoval startovní trápení v kvalifikaci, ale v semifinále se proměnil v dravce, který svoji kořist skolil. „ Do první semifinálové zatáčky jsem se ze zadní pozice prodral na čtvrté místo a v následné rovince jsem postoupil o příčku výš. Podobné to bylo i ve finále. Měl jsem výběr pátého nebo osmého startovního postu. Sáhl jsem po krajní osmičce, což se ukázalo jako taktická chyba. Letěl jsem mezi posledními, ale když se tentokrát závodní pole přede mnou rozestoupilo, nacpal jsem se výš. Nechtěně jsem jednoho soupeře vystrčil a druhý spadl těsně přede mnou. Vyhnul jsem se mu a bylo z toho solidní šesté pořadí v cíli,“ zářil spokojeností z výsledku roku po napínavém klání 25letý Jan Švub.

Směr olympiáda
Obě jeho vystoupení v Anglii naznačila, že jezdrec BMX z ÚAMK Bikros Clubu Řepy dokázal lépe pracovat s výkonností v závěru sezony než v jejím začátku. „Sezona byla dlouhá a na závěr docela dobrá. Ukázala mi směr pro příští olympijský rok,“ naznačil Honza, že výsledek z Manchesteru pro něj znamená pozitivní pobídku.

V Anglii startovali se Švubem i týmoví parťáci dvanáctiletý Ota Bartůněk a o rok mladší Adam Raufer. Zkušenější Ota zářil, Adam sbíral cenné zkušenosti a z kvalifikace se mu postoupit do čtvrtfinále ani jednou nepodařilo. „Ota už je borec. Ve čtyřicetičlenné konkurenci byl ve finále třetí a čtvrtý, to je výborný výsledek. Zadařilo se mu a měl v Manchesteru moc pěkný víkend,“ těšilo českého šampiona, jak dravě jezdil Bartůněk. Sám Honza Švub se podílí na přípravě mládeže v řepském Bikros Clubu ÚAMK.

Parta z Řep: Ota, Adam, Ota, Hanes                 Podium B11/12 – 3.místo Ota Bartůněk

12088092_1646197858992296_1540473194730068894_n 12109222_1646568455621903_1028799989546713848_n

Převzato z ÚAMK dne 20.10.2015

Text: Jan Doležal

Foto: Archiv Jana Švub, Ota Bartůněk a Lukáš Tamme