Jan Švub se prosadil ve Francii

Převzato ÚAMK dne 7.5.2015

Jan ŠvubÚAMK Bikrosclubu Řepy obsadil krásné sedmé místo v neděli ve druhém zastavení Evropské ligy bikrosařů ve francouzském Messigny Vantoux. O den dříve skončil v osmifinále pátý. Po čtyřech závodech, dvou předtím v Zolderu, mu patří v evropské konkurenci 17. pozice za 59 bodů.

 Úspěch po čtyřech letech
Českému reprezentantovi se postup do finále Evropského poháru podařil po čtyřech letech a napodobil Štěpána Tumpacha z roku 2011. „Z výsledku mám obrovskou radost, i když to mohlo být ještě lepší. Ze startovního roštu jsem vyrazil na zhruba čtvrtém místě, ale do první zatáčky jsem se už nenacpal, a tak jsem propadnul až úplně dozadu. Do cíle jsem stihnul předjet už jen jednoho soupeře,“ hlásil 25letý Honza Švub při přejezdu z Francie do Nizozemska, kde se 9. a 10. května koná druhé kolo Světového poháru v Papendalu. „Pro svěťák jsem si sice zvedl sebevědomí, ale musím počítat s dvojnásobnou konkurencí než byla ve Francii. S trenérem jsme si dali za cíl být mezi 64 nejlepšími v osmifinále a sáhnout si na další rankingové body pro Olympijské hry v Rio de Janeiru.“


V Messigny Vantoux zápolilo 80 elitních jezdců BMX. Z nich zapsalo kvalifikační body jen osm nejlepších, Švub jich bral 26.

Ještě lépe si vedla v zemi „galského kohouta“ česká jednička Aneta Hladíková z TJ BMX Pardubice. K sobotní čtvrté příčce přidala v neděli osmé pořadí a se 73 body drží prozatím třetí místo v EL.

Společná příprava s Francouzi
Na mokré a blátivé podmínky ve Francii doplatil zraněním sedmnáctiletý junior Matěj Bohuslávek z ÚAMK Bikrosklubu Řepy. Dalšího člena pražského týmu Dominika Topinku vyřadil na měsíc pád při tréninku v úterý a místo závodu v Nizozemsku odletěl z Paříže domů.

„V tréninkovém olympijském centru jsme se až do středy připravovali s francouzskými reprezentanty. Byla to zajímavá zkušenost, Francie patří spolu s Anglií, Lotyšskem a Nizozemskem k bikrosovým velmocem,“ řekl Lukáš Tamme, manažer a trenér ÚAMK Bikrosclubu Řepy. Sám byl ale myšlenkami už v Papendalu: „Honza podal ve Francii dobrý výkon a zjistil, že na soupeře fyzicky má. Hrozně dlouho jsme čekali na podobný výsledek. Teď by bylo nejlepší ho potvrdit i v Holandsku.“

V Papendalu budou o víkendu reprezentovat Českou republiku při SP kromě Jana Švuba a Anety Hladíkové také Romana LabounkováÚAMK Bikrosklubu Jeseník a junior Mikuláš Nevrkla z TJ BMX Pardubice.

Text: Jan Doležal

Foto: Lukáš Tamme