Lepší výkony než výsledky

Převzato z ÚAMK 4.5.2016

Bikrosaři z klubů ÚAMK při třetím a čtvrtém kole Evropské ligy v Kampenu nezklamali, nicméně se k nim tentokrát štěstěna obrátila zády. Romana Labounková z Jeseníka skončila v sobotu devátá a řepský Jan Švub ve stejný den až dvacátý.
Elite ženy

Finále uniklo Romaně o jedinou příčku proto, že v semifinálové jízdě upadla. Aby toho nebylo málo, den předtím dva nepovedené úvodní skoky také Labounkovou dál nepustily. Ke dvěma pátečním bodům jich přidala v sobotu čtrnáct do individuální klasifikace EL. „Cenné je, že si Romča sice natloukla, ale nezranila se. V semifinále trochu zaspala na startu, potom útočila na třetí post, a když se před ní vytvořil chumel, už se mu vyhnout nedokázala. Někdy člověk zajede pod svůj standard a soupeři před ním popadají. Tentokrát jí ani Honzovi štěstěna nepřála,“ hodnotil výkon závodníků v elitních kategoriích manažer ÚAMK Bikrosclubu Řepy Lukáš Tamme.

V minulém týdnu v oblasti zátoky Severního moře lilo jako z konve, k tomu povětrnostní podmínky, že bys psa ven nevyhnal. Ne každý se s nimi dokázal vypořádat.

Elite muži
Lukášova zmínka o české BMX jedničce Švubovi rovněž seděla. Po páteční bilanci 4., 3. a 5. v kvalifikačním trojboji postoupil „blesk“ z Řep až s odřenýma ušima, protože se necítil fit. V sobotu se ale neuvěřitelně zvedl a za výsledky 1., 1. a 2. byl nucen zaslouženě přijmout roli jednoho z hlavních favoritů čtvrtého kola Evropského poháru. Jenže místo vnitřní pozice na startovním roštu se „Hanes“ cítil ve čtvrtfinále na tu venkovní. Konkurenti ale byli z kratší části tratě v zatáčce před ním a vyvezli ho na horní hranu klopené zatáčky, kde byl Švub nucen zpomalit. Víc než na páté pořadí si už nepolepšil a překvapivě vypadl dříve, než si zasloužil. „Honza udělal taktickou chybu. I když na dráze vypadal dobře, za takhle velký omyl se ve sportu platí. Škoda, viděl jsem ho ve finále s možností útočit na stupně vítězů,“ mrzelo bosse z Prahy-Řep. Přitom sobotních Švubových 16 bodů nezískali ani čtyři semifinalisté, s pátečním tuctem vylepšil osobní statistiku o 28 bodů. „Je to k vzteku, už to musím konečně prorazit,“ poznamenal Honza během telefonátu při přejezdu z Kampenu do dějiště třetího zastavení Světového poháru 7. a 8. května v Papendalu. Ze severu Holandska na jih urazil společně s Labounkovou po rychlostní komunikaci také s místem jeden metr pod hladinou moře nějakých 150 km.
Junioři a mládež
V barvách Bikrosclubu Řepy nastoupil rovněž junior Matěj Bohuslávek. V prvních dvou dílech EL se do čtvrtfinále v belgickém Zolderu sice neprobojoval, teď v Kampenu po oba dny ano a skončil těsně za hranicí elitní dvacítky. „Mates se lepší každým závodem, to je příjemnější zjištění z Holandska. Znovu ale doplácel na pomalejší starty,“ pochválil svého svěřence Tamme.

Jakub Cidlický
Sezonu rozjel ve velkém stylu desetiletý Jakub Cidlický z ÚAMK BMX Benátky nad Jizerou, jenže za dalšími evropskými body vyrážel s alergickým varováním. „Holandsko ještě nevykvetlo, v tom problém nebyl. Povětrnostní podmínky nám ale na ruku nešly. V neděli napřed Kuba zaspal na startu finálové jízdy, a pak ho sfoukl silný vítr a skončil až osmý. Navíc spadl i ve druhé základní jízdě, “ vysvětlil Jakubův otec Tomáš. Celkový zisk 23 + 18 bodů však může hrát v konečném bilancování letošní Evropské ligy pro „Cidlu“ významnou roli, protože zůstává jedním s adeptů na nejvyšší příčky.

O tři roky mladší řepský bikrosař Tobias Bleier opět naznačil mezi sedmiletými, že také s ním se musí vážně počítat. Dvakrát deváté místo jen o „fous“ zhatilo jeho případné finálové starty.

Foto: Lukáš Tamme a archiv Tomáše Cidlického

Text: Jan Doležal