Mistrovství ČR BMX 2015

Reportáž převzata z ÚAMK dne 9.7.2015

  Celkem 28 medailí (9 zlatých, 6 stříbrných a 13 bronzových) vybojovali bikrosaři z klubů ÚAMK při Mistrovství České republiky o víkendu na BMX dráze Favoritu Brno. Nejúspěšnějším závodníkem se stal trojnásobný šampion Jan ŠvubÚAMK Bikrosclubu Řepy. Nejlepší současný český bikrosař dominoval v pátek v Time Trialu, v sobotu v soutěži jednotlivců a v neděli patřil také do mistrovské sestavy týmu z Řep.

„Máme titul v soutěži družstev po šesti letech. To, že jsme skončili s druhým týmem také třetí, je bonus. V Řepích bereme bikros jako týmovou záležitost a velký význam pro nás mají individuální výsledky úplně ve všech věkových kategoriích včetně těch z pátečních časovek,“ raduje se Lukáš Tamme, manažer a trenér absolutně nejúspěšnějšího celku šampionátu ÚAMK Bikrosclubu Řepy.

Medailová bilance klubů ÚAMK
Bikrosclub Řepy (7-2-5)
BC Benátky – AMK Kbel (1-2-3)
BMX Team Hranice – AMK Kemp Hranice (1-1-2)
Bikrosklub Jesenik (0-1-2)
Tufir Team – ÚAMK SKCT Míkovice (0-0-1)
BMX Bílina (0-0-0)
AMK BMX Studénka (0-0-0)

 

Honza králem
Dva roky působí Honza Švub v Praze-Řepích a letos se dočkal premiérového prvenství v soutěži družstev: „Předtím jsem jezdil za Jeseník, a to jsme byli nejlépe druzí. Z jednotlivců v elitě mám už pět zlatých medailí a z Time Trialu teď čtvrtou,“ sečetl své domácí úspěchy 25letý student Karlovy univerzity. Spolu s Otou Bartůňkem, Tobiasem Bleierem a Adamem Březinou v neděli získali jen zřídka vídaný plný počet bodů: „Aby ne. Jsme tři mistři a jeden sobotní vicemistr republiky v jednotlivcích,“ doprovodil svá slova šibalským úsměvem.

Koncem června Švub reprezentoval ČR na 1. Evropských hrách v Baku a na víkendové tropy do moravské metropole přijel optimálně naladěn: „Dá se říct, že mi pobyt v Ázerbájdžánu pomohl a byl jsem na horko dobře připravený. Zatím to je moje výhoda, než se aklimatizuju na normální středoevropské podmínky,“ zažertoval.

Popelnice s ledem
K rychlejší regeneraci měli sportovci z Řep k dispozici zahradní 200litrovou plastovou nádrž naplněnou studenou vodou a ledem, kterou jim při cestě do Brna pořídil šéf týmu Lukáš Tamme. „Voda neměla s ledem víc než pět stupňů, třepal jsem se v naší popelnici maximálně dvě minuty,“ pravil pobaveně Švub a pak vysvětlil: „Chladem dochází k dokonalému prokrvení těla a rychlejší regeneraci. Protáhnou se cévy a kyselina mléčná se lépe odplaví.“ V Brně byl Honza spokojený nejen proto, že vyhrál vše, co mohl: „Závody se mi opravdu líbily. Trať pořadatelé pěkně upravili, navíc postavili i tribunu, která byla v sobotu a v neděli plná. Cítil jsem se v pohodě.“


„Pecháček“ Romana

Ne zcela nadšeně působila Romana Labounková z ÚAMK Bikrosklubu Jeseník. Stejně jako v Baku měla smůlu a doplatila na pád soupeřů.  V kategorii Elite žen startuje jen s Anetou Hladíkovou. „Chválím organizátory, že nás sloučili dohromady s šestnáctiletými kluky a juniorkou Karolínou Vránovou.  Z našich soubojů tak vyšli hned tři mistři republiky,“ upozornila na nevšední skutečnost. Kolize se stala opět na druhé rovince, tentokrát na rozdíl od Baku až v jejím závěru: „Tuhle část tratě mám zakletou. Dva kluci spadli metr přede mnou, když se chytili lokty i řidítky, a tomu se už vyhnout nedalo. Tentokrát jsem spadla na kluka, tak to tolik nebolelo jako na hrách,“ nezoufala čerstvá bakalářka Romana a dodala: „Na závody se teď těším, i když se mi dvakrát po sobě nezadařilo. Jezdím bez stresu, že bych si třeba mohla zlomit ruku a pak nebyla schopná při státnicích vyšetřovat. Tahle můra už je naštěstí pryč.“

Aneta pojedenácté
Kolizi ve finálové jízdě se na poslední chvíli vyhnula již jedenáctinásobná mistryně republiky v elite žen Aneta Hladíková z Pardubic, nicméně se zdržela a do cíle dojela až za teprve sedmnáctiletou juniorkou Vránovou. „Nemohla jsem si zcela vychutnat atmosféru závodu, jelikož se mi vrátily zdravotní komplikace z Baku a ještě se k tomu přidaly vysoké horečky, které mě provázely celým závodem. Už jsem ale byla v Brně, tak jsem zkusila vybojovat jedenáctý titul,“ řekla Hladíková. Protože v době karambolu mírně ztrácela, měla rozhodující moment závodu před sebou jako na dlani: „Do první zatáčky jsem se řadila z holek jako první, ale chybovala jsem na skoku před zatáčkou, kterou jsem soupeřkám příliš otevřela. Toho využila má klubová kolegyně z Pardubic Karolína Vránová. Podjela mě, došlo ke kontaktu mezi námi a já jsem úplně ztratila rychlost a vše jsem musela dohánět zezadu. Našeho souboje využila Romana a předstihla nás obě. Po pár dalších metrech však spadli kluci, ona to už neubrzdila a narazila do nich. Taky jsem o ně zavadila a měla jsem plno práce, abych nespadla. Karolína si pak dojela pro juniorský titul bez větších problémů a ještě nás obě porazila,“ uzavřela 30letá Aneta. V elitě závodí od roku 2003. Ze zdravotních důvodů vynechala mistrovský závod jen v roce 2007, o pět let později skončila druhá za Janou Horákovou. Jinak je pečlivou sběratelkou domácích trofejí.

Body pro Rio
Výsledky osmi nejlepších v elite mužů a obou závodnic v elite žen znamenají body do koeficientu národů pro kvalifikaci na Olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru.

Mistři ČR a medailisté z klubů ÚAMK

Time Trial – pátek 3.7.
Elita mužů: 1. Jan Švub, 3. Adam Březina (oba ÚAMK Bikrosclub Řepy)
Junioři: 1. Mikuláš Nevrkla (Pardubice), 2. Daniel Havela (ÚAMK BC Benátky), 3. Matěj Bohuslávek (ÚAMK Bikrosclub Řepy)
B15/16: 1. Matěj Baron (Šumperk), 3. Michal Křištof (ÚAMK BMX Hranice)

Jednotlivci – sobota 4.7.
Elita mužů: 1. Jan Švub (ÚAMK Bikrosclub Řepy)
Juniorky: 1. Karolína Vránová (Pardubice)
Elita žen: 1. Aneta Hladíková (Pardubice), 2. Romana Labounková (ÚAMK Bikrosklub Jeseník)
Junioři: 1. Mikuláš Nevrkla (Pardubice)
B6: 1. Tobias Bleier (ÚAMK Bikrosclub Řepy), 3. Šimon Svátek (ÚAMK BC Benátky)
B7: 1. Albert Vlček (ÚAMK Bikrosclub Řepy), 2. Vítek Beneš (ÚAMK BC Benátky), 3. Šimon Franta (ÚAMK Tufír Team)
B8: Tomáš Vrtílek (Vyškov)
B9: 1. Jakub Cidlinský (ÚAMK BC Benátky) 3. Jáchym Vaněk (ÚAMK Bikrosclub Řepy)
B10:  1. Jan Seidl (Pardubice), 2. Kryštof Kotas (ÚAMK Bikrosclub Řepy), 3. Milan Rada (ÚAMK BC Benátky)
B11: 1. Ondřej Matějík (Team Olympus), 3. Matěj Bárta (ÚAMK Bikrosclub Řepy)
B12: 1. Ota Bartůněk (ÚAMK Bikrosclub Řepy)
B13: 1. Adam Smolík (Liptov/SVK), 3. Eliška Bartůňková (ÚAMK Bikrosklub Jeseník)
B14: 1. Patrik Horák (Přerov), 2. Marek Smékal (ÚAMK BMX Hranice)
B15: 1. Nicolas Kollner (Team Olympus)
B16: 1. Erik Votava (Vyškov), 3. Michal Křištof (ÚAMK BMX Hranice)
M19+: 1. Jan Křištof (ÚAMK BMX Hranice), 3. Marek Kudr (ÚAMK Bikrosklub Jeseník)
M30+: 1. Michal Přibyl (ÚAMK Bikrosclub Řepy),
CRUISER TOP: 1. Matěj Chalupný (Pardubice), 2. Adam Březina (ÚAMK Bikrosclub Řepy), 3. Daniel Havela (ÚAMK BC Benátky)

Družstva – neděle 5.7. (40 týmů)
1. ÚAMK Bikrosclub Řepy 1 (224 bodů), 2. BMX Pardubice A (205), 3. ÚAMK Bikrosclub Řepy 2 (200), …,
7. ÚAMK BC Benátky REDS (182), 9. ÚAMK Kemp Hranice A (169), 11. ÚAMK Bikrosklub Jeseník (165),
13. ÚAMK Bikrosclub Řepy 3 (156), 14. ÚAMK Tufír Team I (146)

Výsledky MČR TIMETRIAL

Výsledky MČR jednotlivci

Výsledky MČR družstva

 

Foto: Lukáš Tamme, Anička Kracíková a Tomáš Najser

Text: Jan Doležal