Parádní víkend bikrosařů ÚAMK

Převzato z ÚAMK dne 8.4.2016

 
Skvělé výsledky získali bikrosaři z klubů ÚAMK o minulém víkendu. Při Evropské lize v Zolderu obohatil český ranking národů o 24 kvalifikačních bodů pro OH v Riu Jan Švub z Bikrosclubu Řepy. V Belgii se prosadil také Honzův devítiletý klubový parťák Tobias Bleier a především Jakub Cidlinský z Benátek nad Jizerou
Premiérové vítězství nad Anetou Hladíkovou na její domácí dráze v Pardubicích vybojovala v sobotu Romana Labounková z Bikrosklubu Jeseník při kontrolním závodě reprezentantů ČR.
Elita v Zolderu
Zhruba půl druhé tisícovky startujících v kontinentální Mekce BMX v Zolderu a kvalitní konkurence ve všech věkových kategoriích zvýrazňují dosažené výsledky. Nicméně první kolo Evropské ligy v pátek Švub „zazdil“ už v osmifinále. Z jezdecké chyby se však poučil a o den později útočil ve finále elitní kategorie na olympijské body. Za osmé místo jich posbíral čtyřiadvacet. Na dotaz, jestli je spokojený, sebevědomě Honza odpověděl: „Mělo to být ještě lepší,“ a pospíchal na středeční odpolední trénink. Tak se slova ujal šéf mezinárodně registrovaného řepského týmu v Evropské cyklistické unii (UEC) a bývalý úspěšný český reprezentant Lukáš Tamme: „V sobotu jsem Honzu nepoznával, takhle skvěle jet jsem ho ještě neviděl. V kvalifikaci, osmifinále, čtvrtfinále i semifinále postupoval suverénně. Ve finále útočil v poslední zatáčce na šesté místo, jenže bohužel spadl. I tak má formu, na které může stavět.“ Vážnost Lukášových slov potvrzuje skutečnost, že před Švubem se v EL v Belgii umístily skutečné osobnosti evropského i světového BMX i účastníci Letních olympijských her 2012 v Londýně. Stříbro a bronz z ME v roce 2012 mají Lotyšové Edžus Treimanis a Rihards Veide, bronz ze světového šampionátu 2013 patří Němci Luisu Brethauerovi.
Mládí v Zolderu
Tamme přijal s povděkem i deváté pořadí teprve sedmiletého vlastního svěřence Tobiase Bleiera: „Tobias závodil v zahraničí poprvé. V sobotu ještě zíral a skončil v osmifinále. V neděli už tušil víc, o čem mezinárodní bikros je a jen o malinký kousíček mu uniklo finále. Ještě třicet metrů před cílem semifinálové jízdy do finále postupoval. Pak ho bohužel jeden soupeř předstihl. Nic to ale nemění na tom, že se Tobiasovi premiéra v cizině opravdu povedla.“ V Zolderu ale nestartovali jen závodníci z Řep. Parádní představení přichystal desetiletý dravec z ÚAMK klubu v Benátkách nad Jizerou Jakub Cidlinský. Čtvrtý borec z loňského MS devítiletých potvrdil výkonnost i v Belgii také v o rok starší kategorii – první den zvítězil, v neděli byl bronzový. Otec loni nejlepšího Evropana Tomáš Cidlinský na adresu syna poznamenal: „Výsledek Kuby mě po loňských výkonech ani teď v Zolderu nepřekvapil. Sice ho v neděli trápily střevní potíže, ale jinak jsme si atmosféru nejlépe postaveného závodu Evropské ligy užili. Fyzicky je Jakub hodně zdatnej a bikros jezdí čtvrtou sezonu. Je hyperaktivní a do tohoto sportu dokáže nadbytečnou energii vložit.“ Rodina Tomáše Cidlinského má adrenalin v krvi. Starší syn jezdí motokros, na potápění, parašutismus ani lezení u Cidlinských pouze v televizi rozhodně nekoukají.
Pardubická paráda
O Pardubicích se říká, že je to město perníku, kvalitního hokeje (letošek byl řídkou výjimkou) a krásných žen. Nejen osobním šarmem na východočeské dráze dominovala Romana Labounková. V sobotu po dlouhé době vyhrála souboj s Anetou Hladíkovou, den na to zvítězila i v Českém poháru. Vloni Romana obětovala sportovní kariéru úspěšnému završení vysokoškolského studia. Čerstvá bakalářka a několikanásobná evropská i světová medailistka v BMX i Fourcrossu poté vzala sport zase vážně. Dře jako kůň (dáma promine) a sportovní formou přesvědčuje, že se s ní bude muset zase počítat. „Byli jsme na závodech v Pardubicích jen tři ženy: Aneta, já a juniorka Karolína Vránová, proto nás pořadatelé zařadili k patnáctiletým až šestnáctiletým klukům. Finále jsme si musely poctivě vybojovat. Kája do něj nepostoupila,“ nastínila Romana nevděčnou roli dvou závodnic evropského formátu, které startovaly na OH 2012 v Anglii. O pět let mladší Labounková prahla po tom, aby Hladíkovou na její domácí dráze konečně zdolala. „Jestli si pamatuju správně, tak se mi to poprvé podařilo až teď,“ uvedla Romča.
Karambol
Před finále se spolu dvě odvěké rivalky utkaly v kvalifikačních jízdách dvakrát. První vzájemný souboj s obrovským přehledem Labounková vyhrála, ten druhý podobně jako v minulosti mnohokrát skončil karambolem. „Dostala jsem od Anety loket, zamotaly jsme se do sebe a upadly jsme. Já jsem se rozhodla tentokrát neustupovat. Měla jsem už jasný postup za první a druhé místo v předchozích rozjížďkách, tak jsem si řekla, že buďto ze zatáčky vyjedu před Anetou, nebo spadnu, a to se stalo,“ vysvětlila jesenická bikerka.


Naštěstí se obě závodnice po chvíli zvedly bez úhony a odvetu si rozdaly ve finále. Oběma dámám sice „odfrčel“ brněnský junior Niki Kolloner a Labounková se s Hladíkovou utkaly o druhé místo. „Start se mi celkem vydařil, ale pak bylo znát, že je Aneta doma. Na třetí rovince se na mě dotáhla, a tak jsme si to rozdaly až na cílovou pásku, kde jsem bylo o kousek dřív,“ netajila radost z cenného úspěchu Romana, ale nijak ho nepřeceňuje.

Olympijská naděje z říše snů
Byť soupeřku porazila, naděje, že na jediné české místo pro MS i OH může být Labounková nominovaná, je údajně téměř nulová, protože podle předem stanovených regulí kontrolní závody významnou roli nehrají. „Jasně, že bych na olympiádu chtěla, ale jen kdyby moje výkonnost byla na úrovni mezinárodní konkurence. Hry jsem absolvovala už před skoro čtyřmi lety v Londýně, ale už teď v Argentině jsem se přesvědčila, že na světovou konkurenci ještě nemám. Kvalifikaci jsem si prohrála loni, kdy jsem víc padala, než vyhrávala. Teď si objedu závody Světového poháru, a když se mi bude dařit, budu ráda,“ uzavřela Romana Labounková z ÚAMK Bikrosklubu Jeseník.

Další zkouška čeká ji i Honzu Švuba již o tomto víkendu při druhém pokračování Svěrového poháru v nejkrásnější bikrosové hale na světě v Manchesteru, kam sportovci ÚAMK klubů odlétají již ve čtvrtek.

Dařilo se i našim vyslancům v Pardubicích. Videa a reporty ze soboty a neděle na stránkách BCB

Výsledky Kontrolní závod reprezentace sobota: zde

B6 1.místo Jonáš Zelenka

B7/8 1.místo Albert Vlček

B9/10 1.místo Jáchym Vaněk

Elite/Junior 2.místo Jakub Oška

Výsledky Český pohár neděle: zde

B6 1.místo Jonáš Zelenka

B7/8 1.místo Albert Vlček

B9/10 3.místo Jáchym Vaněk

Foto: Lukáš Tamme, Tomáš Cidlinský a archiv Romany Labounkové

Text: Jan Doležal