Po Světovém poháru BMX paráda v Řepích

Převzato z ÚAMK dne 11.5.2016

 
Největší bikrosový závod v srdci Evropy s názvem King od Prague 2016 se uskuteční od pátku 13. do neděle 15. května v Praze-Řepích. Pořadatelé z tamního ÚAMK klubu připravili po oba víkendové dny dvě olympijské kvalifikace C1 pro elitní a juniorské kategorie mužů i žen a mezinárodní soutěž všech ostatních skupin včetně mládeže. Do bojů s kvalitní mezinárodní konkurencí zasáhne většina předních českých jezdců včetně Jana Švuba a Romany Labounkové. V pátek jsou na pořadu tréninky všech skupin od 16:00, sobotní závod začíná v 10:30 a v neděli o půl hodiny dříve. Vidět na vlastní oči přední evropské i světové borce v atraktivním adrenalinovém olympijském sportu a k tomu ještě zdarma, to je náramná příležitost.
Jedničky se lepší
Magnetem závodu King of Prague bude start obou současných českých jedniček, protože obě mají reálnou příležitost bojovat o nejvyšší příčky. Švub i Labounková vyzkoušeli sportovní formu minulý víkend při Světovém poháru v nizozemském Papendalu a nevedli si špatně. Oba se letos poprvé kvalifikovali do hlavního závodu. Jezdci ÚAMK Bikros Clubu Řepy se to podařilo v nejsilnější možné konkurenci jako prvnímu Čechovi po třech letech, závodnice ÚAMK Bikros Klubu Jeseník postoupila mezi elitu po roce. „Konečně jsem se kvalifikoval. Bylo to sice na hraně a dál mě poslalo vítězství až ve třetí jízdě,“ mohl si oddychnout Honza, jenž postoupil do osmifinále jako 47. ze 146 zájemců. „Pak jsem skončil dvakrát šestý a jednou sedmý. Na první pohled to nejsou extra výsledky, ale když si uvědomím, jak rychlé soupeře jsem v osmifinále vyfasoval, musím přiznat, že jsem z nich měl trochu strach,“ nešetřil upřímností 26letý Švub.

Jan Švub a Romana Labounková při společné přípravě před závody King of Prague

Romana pravila, že je spokojená jen napůl: „Mám to padesát na padesát. K té lepší části patří, že jsem se letos poprvé dostala do hlavního závodu, ale bez výmluvy, neumím jezdit ve větru. V Papendalu foukal silný boční a já se bojím v takových podmínkách skákat. Jasně, že jsme měly všechny stejné podmínky, ale každá to máme v hlavě srovnané trochu jinak. Některé holky to neřeší, ale já jsem si v bočním větru už mockrát pořádně natloukla a uznávám, že jsem si závod prohrála ve vlastní hlavě.“ Čtvrtfinálová vystoupení 7., 7. a 6. si Labounková představovala lepší.

Text: Jan Doležal