Prahou lítali elitní jezdci Evropy

Je dobojováno, trofeje rozdány, vše uklizeno a začíná se trénovat na další závody, ale není tomu ani týden co se na bikrosové dráze BikrosClubu Řepy předvedli nejlepší jezdci z celé Evropy a doslova si létali pro cenné body do UEC Evropském poháru v BMX.

170521_UEC_King_Of_prague-84

Uplynulý víkend 20. – 21. května probíhaly v Pražských Řepích závody Evropského poháru v BMX UEC King of Prague 2017. Závod, kterého se účastnilo více než 600 jezdců z Evropy! A přes 200 jezdců z České Republiky. To již svědčí o tom že tento sport, který mezi lidmi není úplně nejznámější přitahuje čím dál tím víc závodníků.
Sobotní rozjížďky odstartovaly v 9 hodin kategorii Challenge, kde se představili děti od 6 let po chlapi nad 40 let. „Tyto kategorie jsou vždy velmi zajímavé, ať je to dětmi, kteří už v 6 letech dokážou lítat po dráze jak draci a sem tam si poskočí na nějaké té bouli anebo jezdci nad 40, kteří se vrací do svých mladých let a užívají si to na 100 %.“ zhodnotil začátek 5. závodu Evropské tour v BMX šéf organizačního týmu Matěj Mareček.

170521_UEC_King_Of_prague-197
Rodiče povzbouzeli své děti, manželky své partnery, a i když sluníčko nám v sobotu moc nepřál a schovávalo se za mraky, tak od prvních jízd byly tribuny i okolí dráhy obsypáno diváky, kteří fandili a povzbuzovali své oblíbené jezdce. Jak se den překlápěl do odpoledních hodin začali na trať vyjíždět i nejlepší jezdci Evropy mezi kterými byl například náš Dominik Topinka nebo Matěj Bohuslávek. „Je to až neuvěřitelné že jsem si mohl na domácí dráze a před spoustou diváků zajezdit Evropský pohár. Na jednu stranu musí být člověk na trati sám se sebou a nevnímat okolí, ale na druhou stranu, když celá tribuna skanduje vaše jméno tak cítíte obrovský příval energie. Bohužel ve finálové jízdě mě na poslední rovince chytla křeč do nohy, a i když jsem měl slušný náskok tak mě Nizozemský jezdec Joris Harmsen na posledních pár metrech předjel, ale i to patří k závodění.“ Říká druhý muž sobotního závodu Elite Men Dominik Topinka.
V neděli dráhu zaplavilo slunce a byla vidět uvolněná atmosféra. I když byly všichni jezdci unaveni z předchozího závodního dne, v depu vrcholili přípravy na dnešní závod. Na trati se znovu představili všechny kategorie od těch nejmladší, přes ty nejstarší a na závěr dne přivedli diváky do varu Elitní jezdci, kteří lítají přes 4 metry vysoko. „Je skoro až neuvěřitelné vidět 6leté kluky a holky, kteří se nebojí jet na lokty a dát do každé jízdy srdíčko! Roste nám tu nová generace elitních jezdců, což mě, jako bývalého závodníka a současného trenéra moc těší“ pronesl Jan Kučera po průjezdu jeho nejmladších svěřenců cílem.

170521_UEC_King_Of_prague-157
„Oba závodní dny předváděli jezdci skvělé výkony a za to jim patří obrovský obdiv, z mého pohledu se celý závodní víkend vydařil, a i když se naši závodníkům nevedlo tak jak si představovali, tak neztráceli pozitivní energii a jeli vždy naplno. Pro nás jako pořadatele to bylo poprvé kdy jsme organizovali takto významný závod, a i když v sobotu sluníčko moc vykukovat nechtělo tak trať byla obsypána diváky, kteří fandili o sto šest, a to nás ohromně těšilo. Ani jsme nedoufali že neděle může být ještě lepší, byla! Nějaké chybičky se najdou vždy, ale důležité je se z nich poučit a příště již je neudělat. V sobotu byly delší prodlevy mezi jízdami, jelikož komisařům přestala fungovat cílová brána, ale na neděli jsme vše udělali pro to, aby se to již nestalo a jeli jsme tak jak jsme měli. Samozřejmě bychom nedokázali celý tento víkend uspořádat bez všech organizátorů a členů kluby kteří poslední měsíc odváděli perfektní práci. Tímto nechci poděkovat jen závodníkům, kteří odváděli výkony na dráze, ale i všem těm kteří se schovávali v zákulisí, hlídali trať nebo pouštěli jezdce ze seřadiště! Díky!“ zhodnotil uplynulý závodní víkend šéf BikrosClub Řepy Lukáš Tamme.