Report po závodech v Belgickém Zolder

Jak se nám dařilo

Převzato z ÚAMK, publikováno 5.4.2015

  Z české výpravy se minulý víkend při úvodním podniku Evropské ligy BMX v Zolderu výrazněji prosadila jen Aneta Hladíková z Pardubic. V pátek skončila v semifinále pátá, den nato obsadila ve finále kategorie Elite žen páté místo a posbírala první body do rankingu o LOH příští rok v Rio de Janeiru. Potvrdila, že desátá pozice z olympiády v Londýně náhodná nebyla.

 

V mužích nejlepší Švub

Z českých Elite jezdců se výrazněji prosadil jen Jan Švub z ÚAMK BikrosClubu Řepy. První den dojel v osmifinále šestý, v sobotu postoupil až do čtvrtfinále, kde byla pro něj konečnou opět šestá příčka. Tento výsledek propadákem rozhodně není, protože do Belgie přijelo otestovat dráhu pro letošní mistrovství světa více než 120 bikrosařů v nejprestižnější třídě. Nárok na „olympijské“ body ale mělo jen osm finalistů.

Druhý elitní příslib z ÚAMK BikrosClubu Řepy Dominik Topinka se s dobrou formou v Zolderu nepotkal a ani jeden den do hlavního závodu pro 64 nejrychlejších nepostoupil. Podobně jako on si vedl i Matěj Chalupný z TJ BMX Pardubice. Jeho týmové partnery Tomáše Mertu a Miloše Křečka vyřadilo zranění při pádech v tréninku. Do juniorských klání nastoupil Mikeš Nevrkla z Pardubic. Víc než kvalifikační rozjížďky si však ani on nevyzkoušel.

 

Nadějný Bartůněk

V žákovských kategoriích na sebe upozornil dvanáctiletý Ota Bartůněk v dresu ÚAMK BikrosClubu Řepy. V sobotu postoupil ze druhého místa své jízdy do osmifinále. Tam doplatil na nezkušenost a vypadl. V neděli podobnou situaci nepřipustil, v osmifinále finišoval třetí o další posun přišel šestou čtvrtfinálovou příčkou.

 

Novinka k zamyšlení

V Zolderu pořadatelé zkoušeli nový večerní časový harmonogram. Jenže je potkaly problémy s osvětlením a závody v pátek i v sobotu končily kolem půlnoci. Kromě toho teplota v noci klesala až ke 4 °C. Navíc setkání jezdců všech věkových kategorií svůj účel nesplnilo.

„Osobně si myslím, že časový program není ideálně vymyšlen. Na tribunách nebyli diváci. Mladí jezdci, kteří by měli hltat finalisty, byli dávno v posteli. Je to nešťastné řešení… Doufám, že se evropská komise BMX zamyslí a přehodnotí stávající harmonogram pro nadcházející závody Evropského poháru,“ řekl rozladěný šéf ÚAMK BikrosClubu Řepy Lukáš Tamme, jenž s výpravou v Belgii byl.
Naopak částečně spokojený mohl být s výsledky Švuba a Bartůňka: „Honza i Ota předvedli na začátku sezóny dobrou formu a věřím, že jim v dalších závodech Evropského poháru ještě naroste.“

 

V polovině měsíce odlétají Švub s Topinkou na letošní premiéru Světového poháru, která se koná v anglickém Manchesteru 18. a 19. dubna. Cílem podle Tammeho slov bude probojovat se do hlavního závodu pro 64 nejlepších.

 

Text: Jan Doležal