Report ÚAMK o UCI King of Prague 2015

Převzato z webu ÚAMK dne 24.6.2015

Závody se vším všudy, skvěle zorganizované a navíc podpořené sportovním úspěchem českých bikrosařů. To bylo víkendové klání King of Prague, započítávané v elitních třídách do olympijské kvalifikace pro Rio de Janeiro 2016. Akci pořádanou ÚAMK BikrosClubem Řepy chválil nejen delegát Mezinárodní cyklistické unie UCI a hlavní rozhodčí soutěže Maďar Ferenc Borbély.

Hlas sportovců
„Budu mluvit za oba, za sebe i za Kyle Evanse, když řeknu, že to byl skvělý závodní víkend na King of Prague. Trať byla zábavná a naštěstí bylo nakonec i počasí na naší straně. Už teď se oba těšíme, až se vrátíme do Řep do BikrosClubu. Díky vám všem,“ vzal si slovo za britskou dvojici v mužské kategorii Elite Liam Philips.

„Opravdu rád jsem přijel na tento závod,“ svěřil se Nizozemec Jaspers Matijn. „King of Prague byl druhý ze třech závodů, které se konají bezprostředně po sobě. Bikroska v Řepích je zdaleka nejlepší trať v Čechách a opravdu jsem si jí užil. Je rychlá, plynulá a zábavná a asfalt je tady perfektní. Navíc jsem šťastný, že se mi v sobotu povedlo finále a získal jsem třetí místo na bedně.“

Bikros napříč světem
Ani Jaroslav Růžička, výkonný ředitel ÚAMK, spolupořadatele akce, skoupý na slovo tentokrát nebyl: „Akce King of Prague v Řepích se o víkendu povedla. Chvilkami nás sice pronásledovaly zvraty v počasí, ale žádné dramatické zdržení se nekonalo. Organizačně zvládl náš ÚAMK BikrosClub Řepy všechno opravdu dobře. Závody BMX této úrovně se pořádaly na území České republiky vůbec poprvé. Už teď plánujeme podobný podnik na krásné dráze v Řepích také v příštím roce. Největší dojem na mě udělaly děti z Austrálie, Nového Zélandu a dalších dvanácti evropských zemí, byl to bikros napříč celým světem.“

Dvě malá ale
Řediteli a promotérovi akce, bývalému skvělému závodníkovi a nyní trenérovi ÚAMK Bikrosclub ŘEPY Lukáši Tammemu předchozí hlášky zněly něžně a rozhodně věděl proč: „Celkem šedesát lidí z našeho klubu se podílelo déle než měsíc na přípravě akce. Udělali jsme maximum, aby se u nás závodníkům i fanouškům líbilo.“ Nezapomínal ale, že všechno může být ještě lepší: „Naše očekávání se ale naplnilo jen z části. Potíže s přesuny jezdců do Ázerbájdžánu týden před závody Evropských her nás připravily o širší zahraniční konkurenci v kategoriích Elite. Trochu větší zájem jsem očekával také od českých děcek a jejich rodičů. Kdy jindy se jim naskytne příležitost vidět na vlastní oči zahraniční hvězdy a opravdové profesionály BMX?“

Sympatický balík bodů
V kvalitní konkurenci tentokrát na stupně vítězů vystoupili a body do kvalifikace o OH příští rok v Rio de Janeiru zapsali jednou pátý a třetí Jan Švub z domácího týmu (40+30 bodů,) dvakrát bronzová Romana Labounková z Bikros Klubu Jeseník (40+40) a Aneta Hladíková z BMX Pardubice, sobotní vítězka a nedělní vicemistryně, (50+45). Celkem tedy národní koeficient České republiky narostl o 245 bodů.

Na rampě dráhy v Praze – Řepích se každý den představilo 150 závodníků všech kategorií od šesti let po elite mužů a žen.

Výsledky elitních kategorií
Sobota 20.6.
ELITE Men: 1. Liam Phillips; 2. Kyle Evans (oba GB); 3. Jaspers Matijn (NL);… 5. Jan Švub (Bikrosclub Řepy)
ELITE Women: 1. Aneta Hladíková (BMX Pardubice); 2. Elke Vanhoofová (BEL); 3. Romana Labounková (Bikrosklub Jeseník)

Neděle 21.6.
ELITE Men: 1. Phillips; 2. Evans; 3. Švub
ELITE Women: 1. Vanhoofová; 2. Hladíková; 3. Labounková

 

Kompletní výsledky sobota
Kompletní výsledky neděle

Nominace pro Evropské hry
Na Evropských hrách v Baku budou ČR reprezentovat Jan Švub, Aneta Hladíková a Romana Labounková. Bikrosové závody jsou na pořadu o příštím víkendu.

Foto: Martin Hůle a Petr Vomáčka

Text: Jan Doležal a Martin Hůle