Report z Mistrovství světa BMX 2015

Převzato z ÚAMK dne 28.7.2015

Největší úspěch ze čtyřčlenné výpravy českých bikrosařů dosáhla v sobotu na mistrovství světa v belgickém Zolderu Aneta Hladíková z BMX Pardubice. Ve finále kategorie Elite žen skončila šestá. Jediný zástupce klubů ÚAMK Jan Švub z BC Řepy vypadl v Elite mužů v osmifinále ze šesté pozice a celkově mu patří 44. místo. V juniorských kategoriích na sebe upozornil především pardubický Mikuláš Nevrkla. Nebýt obrovské chyby v poslední zatáčce čtvrtfinálové jízdy, měl šestnáctiletý talent na lepší než celkovou 22. pozici. O týden starší týmová spoluzávodnice Karolína Vránová sbírala v Zolderu především zkušenosti.

Aneta Hladíková zažívá jednu z nejúspěšnějších sezón v kariéře. Třicetiletá bronzová medailistka z prvního ročníku Evropských her v Baku sice ztrácí zpravidla na startu, ale chytrostí a přehledem se prosazuje v mladší konkurenci na dráze. Tentokrát velké zkušenosti zúročila na deštěm a silnými poryvy větru bičované dráze. „V semifinále mi přálo velké štěstí, nahrál mi pád a zdržení soupeřek. Ze šestého místa mám obrovskou radost, poslední tři roky jsem nepřešla přes čtvrtfinále,“ informovala hned po finálovém dojezdu Hladíková. Pátou příčku prohrála s Laurou Smuldersovou o 53 tisícin sekundy až těsně před cílem.

Honza Švub zajel ve své kvalifikační skupině solidní druhé místo, ale další jeho ambice vzaly za své v osmifinále. „Uklouzl jsem na mokré dráze hned na startu, a pak už je složité takovou ztrátu dohánět, pokud nepomůže kolize soupeřů vpředu,“ zalitoval 25letý borec z Řep, jenž si přesto o třináct příček vylepšil výsledek z MS 2012, kdy skončil mezi „eliťáky“ 57.

Time Trial
V pátek předcházela hlavním závodům na světovém šampionátu časovka nazvaná Time Trial. V něm finišoval Švub sice 61., nicméně odstup od nejrychlejšího času měl 1,955 s. V porovnání 14. Hladíková zaostala v Elite žen v TT soutěži za nejlepší o 1,950 s.

Mistři světa v BMX 2015
Elite mužů: Nick Kimmann (NED)
Elite žen: Stefany Hernandezová (VEN)
Junioři: Exequiel Torres (ARG)
Juniorky: Axelle Etienneová (FRA)

Výsledky všech kategorií: zde

Foto: UCI.ch

Text: Jan Doležal