Report ze Světového poháru BMX v Manchesteru

Převzato z ÚAMK Publikováno 21.4.2015

Česká bikrosová jednička Aneta Hladíková z TJ BMX Pardubice uspěla při Světovém poháru BMX v Manchesteru. Do olympijského rankingu posbírala 65 bodů za 20. místo. Nikdo další z českých reprezentantů do nedělního závodu nepostoupil.

 

Aneta se cítí v Anglii dobře. Při Olympijských hrách 2012 v Londýně skončila desátá. V neděli v Manchesteru obsadila ve čtvrtfinále první nepostupovou pátou pozici, což celkově znamenalo dvacáté pořadí.
„V kvalifikaci se mi ještě dařilo, dojela jsem dvakrát druhá a jednou třetí, ale v hlavním závodě jsem měla problém se starty. Také jsem nesebrala odvahu najet rychle druhý skok. Tam jsem ztrácela nejvíc,“ ohodnotila své vystoupení pardubická bikrosařka.

 

Nezkušenost
To, že z kvalifikace do hlavního zápolení nikdo další z české reprezentace nepostoupil, vidí ostřílená závodnice Hladíková především v nedostatku zkušeností: „Konkurence zase vzrostla. Hlavně mezi kluky. Třeba Dominik Topinka se zúčastnil Světového poháru poprvé. Pokaždé dobře odstartoval, ale brzy pozici ztratil, protože dál nedokázal pracovat s kolem jako ostatní. Je nutné, aby se naši jezdci co nejčastěji účastnili těch nejvýznamnějších světových závodů.“

 

Tíha okamžiku
Trenér a manažer ÚAMK BikrosClubu Řepy Lukáš Tamme předpokládal, že by se některý z české party Jan Švub, Dominik Topinka (oba ÚAMK BikrosClub Řepy), Marcel Pešek, Štěpán Tumpach (oba TJ BMX Pardubice) nebo Romana Labounková (ÚAMK BikrosKlub Jeseník) mohl v Manchesteru k Hladíkové přidat, leč výsledky dopadly za očekáváním.

„Nikdo z nich se nekvalifikoval do nedělního programu. Musíme pracovat dál. Honza Švub moc chtěl a moc si připouštěl důležitost závodu. Tíha okamžiku zaskočila úplně všechny,“ vysvětlil Lukáš Tamme.

 

Do závodů kategorií Elite se přihlásilo 146 mužů, na start se postavilo 129 z nich. Už v tréninku si zlomil klíční kost Štěpán Tumpach. Žen soupeřilo celkem 55.

 

Legenda k fotografiím
Halu v Manchesteru nafotil Lukáš Tamme, ostatní snímky jsou z jeho archivu. Tamme je na druhém obrázku dole v bílém triku nad japonským trenérem.