Soustředění bikrosařů

Hodnocení soustředění BMX v Sainte Maxime pro ÚAMK

  Při soustředění ve Francii na sebe nejvýrazněji upozornili jezdci ÚAMK Bikrosclubu Řepy Ota Bartůněk a Matěj Bohuslávek. Výrazný posun výkonnosti oproti loňsku ukázala ve Španělsku i Francii Romana Labounková z ÚAMK Bikrosklubu Jeseník. V úterý ráno odlétla společně s partou kolem Lukáše Tamme na pětidenní soustředění do vyhlášené BMX haly v Manchesteru.
Francie
S desetidenní přípravou v Sainte Maxime byl vedoucí výpravy Tamme spokojený: „Program jsme splnili téměř beze zbytku. Jeden den sice pršelo a foukalo, ale to jsme nahradili programem mimo dráhu.“ K výkonům svých svěřenců, ke kterým patřili také slovenští reprezentanti, Lukáš poznamenal: „Napřed bylo hodně znát, kdo o zimní přestávce jezdil a kdo ne. Soustředění sloužilo především na rozjetí před závody. Na závěr jsme v sobotu závodili ve Francouzském poháru. Dařilo se Otíkovi Bartůňkovi, který skončil čtvrtý v osmdesátičlenné konkurenci. Stejný počet soupeřů měl i Matěj Bohuslávek. Je druhý rok juniorem a účastí v semifinále vybojoval pěkné třinácté místo. Oproti loňsku ukázal největší posun.“ Mezi Slováky se nejvýrazněji prosadila celkově třetí v elitě žen Kristina Madarasová, věkem ještě juniorka. Tamme je mentorem národního týmu Slovenska. Po dlouhodobém výpadku, způsobeném zraněním, byl šéf řepského BMX zvědavý na předního českého závodníka kategorie Elite Dominika Topinku: „Potřebuje jezdit a zase jezdit, ale bylo znát, že se lepší den po dni,“ dodal Lukáš.
Olympiáda
V úterý ráno se na letišti Václava Havla pozdravil Tamme také s Romanou Labounkovou, která ladí formu a kvalifikaci na OH v Riu předem nevzdává. „Kdo by nechtěl na olympiádu, ale vlastní kvalifikace nebude letos to nejdůležitější. Budu ráda, když se mi povede nová sezona líp než loňská, kterou jsem končila s vykloubeným ramenem,“ sdělila Romana, jež na posledních letních hrách v roce 2012 skončila v Londýně jedenáctá.
Španělsko
Čtyři týdny pobývala Labounková v Alicante, přístavu na pobřeží Středozemního moře. „Loni jsme tam byli poprvé s Hanesem (českou jedničkou Honzou Švubem). Do třiceti kilometrů od Alicante jsou tři bikrosové dráhy a já jsem nemusela jezdit dokola to samé. K tomu teplota dvacet stupňů Celsia, co víc si přát. Zvala jsem pár závodníků, jestli by do Alicante nechtěli jet se mnou, ale pro většinu nebyl poslední lednový týden a únor nejvhodnější termín,“ vysvětlila pětinásobná medailistka z ME i MS v bikrosu a fourcrossu. Samotou ale na Pyrenejském poloostrově Romana rozhodně nestrádala: „Do Španělska jsme odjeli ve třech vlastním autem a měli jsme s sebou i psa. Bydleli jsme v apartmánu a sami jsme si vařili, takže jsme to finančně zvládli rozumně. Všude trénovali domácí závodníci, takže jsem se vždycky k nim přidala.“ Stále ještě šestadvacetiletá Romana dvakrát ve Španělsku závodila a dvakrát lehce onemocněla: „Prodělala jsem dvě krátké chřipky, rychle jsem se z nich ale zmátořila. Napřed na mě asi dolehla dlouhá cesta,“ zamyslela se. Hned po příjezdu do španělského přístavu objevila open závod, tak se do něj přihlásila a byla v konkurenci Španělek a Francouzek třetí. Koncem února Romana ještě vyzkoušela dvoudenní Španělský pohár a suverénně po oba dny dominovala. „První závod jsem jela přímo z cesty. Na závěr pobytu už byl Španělský pohár úplně o něčem jiném,“ radovala se.
Vysoká rampa

Jediné, co v Alicante Romana postrádala, byly osmimetrové startovní rampy, ze kterých se jezdí závody Světového poháru. „Loni byl první skok po stratu můj největší problém. Proto jsem se při návratu domů zastavila ještě v Aix-en-Provance poblíž Marseille, kam za mnou přijel také trenér táta. Z osmimetrového starťáku jsem toho za týden najezdila víc než za poslední tři roky. A hned to bylo znát,“ těšilo Labounkovou. Zlepšenou výkonnost jednoduše ověřovala v posilovně i při měření startovních časů. Je na tom sportovně o dost líp než třeba loni, kdy úspěšně finišovala bakalářské studium na Masarykově univerzitě v Brně. S výpravou Lukáše Tamme se ve Francii těsně míjela. „Luky mě pozval, abych se přidala k českému kempu u Saint Tropez, kde jsem loni byla, ale to bych byla mimo domov dva měsíce, tak jsem odmítla. Po British Open v Manchesteru, který bude 12. a 13. března nejskromněji bodovanou olympijskou kvalifikací, vyrazí Labounková do Argentiny. V pátek 25. a v sobotu 26. března tam v Santiagu Del Estero při premiéře Světového poháru bude v sázce olympijských bodů násobně víc. „Jsem mnohem líp rozježděná, tak uvidím, co to se mnou udělá,“ uzavřela jesenická bikrosařka Romana Labounková.

Foto: Lukáš Tamme, Romana Labounková, Markéta Lopourová

Text: Jan Doležal