Světový pohár Holandsko

Převzato z ÚAMK dne 15.5.2015

 

Nejlepší výkon v nové sezóně podala při Světovém poháru BMX v nizozemském Papendalu Romana LabounkováÚAMK Bikrosklubu Jeseník. Z kvalifikace postoupila suverénně do čtvrtfinále, v něm pak skončila a obsadila celkově 22. příčku. Šedesát světových bodů je letošní maximum Romany.

O tři příčky výše než Romana jako devatenáctá skončila současná česká jednička Aneta Hladíková z TJ BMX Pardubice, která chybovala až ve své závěrečné rozjížďce a mezi elitní šestnáctku se o fous neprodrala.

Vůbec se nedařilo českým mužům. Jan Švub (ÚAMK Bikrosclub Řepy) obsadil 110. místo, Mikuláš Nevrkla (TJ BMX Pardubice) skončil až na 140. pozici.

Poctivý vydařený závod a smutek mužů
„Pro mě to byl v Papendalu velice vydařený závod,“ uvedla Romana Labounková a hned navázala: „Konec minulé a začátek nové sezóny poznamenala zranění a studium. Neměla jsem dost času na trénink. Doufám, že se tohle moje vzepjetí promítne do dalších závodů. Něco mě konečně nakoplo, víc jsem si věřila a předvedla jsem dravost u sebe dlouho nevídanou. Závod v Holandsku jsem zvládla dobře i psychicky.“

To o sobě tvrdit nemohl nejlepší Čech Jan Švub. „Honza propadl v úvodních dvou svých jízdách. Šesté a osmé pořadí znamenalo stop už před závěrečnou kvalifikační rozjížďkou. Zdá se, že se ještě nedokázal dostatečně adaptovat v konkurenci Světového poháru. Problém bude v jeho psychice. Fyzicky a technicky na soupeře má. Když mu v podstatě už o nic nešlo, uklidnil se a zajel třetí místo. Na tohle pořadí však měl pokaždé. Očekávám, že po Evropském poháru prodá také ve Světovém vše, co v něm je,“ nezatratil svého svěřence kouč Lukáš Tamme a pochválil Romanu: „Poctivě si výsledek vyjezdila sama, žádná kolize soupeřek jí nenahrála. Když vystoupení Romany v Papendalu srovnám s jejími předchozími výsledky z loňské i letošní sezóny, předčila teď všechna očekávání.“

 

Názor prezidenta ÚAMK
„Bikros, jako olympijský sport, nás hodně zajímá. Nějakou dobu to vypadalo, že z českých bikrosařů bude mít šanci v nejtěžší mezinárodní konkurenci jen Aneta Hladíková. Současným výsledkem z Nizozemska se jí velmi přiblížila Romana Labounková, která je navíc z našeho klubu v Jeseníku,“ uznale pokyvoval hlavou prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček.

„Ve dvou se to děvčatům v kvalifikaci na olympijské hry potáhne lépe. Víc jsem očekával od Jana Švuba z ÚAMK Bikrosclubu Řepy. Nepodařený holandský závod jistě hodí za hlavu a vzpomene si na svůj výkon při Evropském poháru ve Francii,“ dodal Vaníček.

Labounková spolu se Švubem odcestují na víkend do Rivignana, kde je čeká závod Italského poháru, při kterém se budou rozdělovat kvalifikační body pro Olympiádu 2016 v Rio de Janeiru i příští mistrovství světa. Ostatní čeští bikrosaři změří síly v Benátkách nad Jizerou – Kbelu, při Českomoravském poháru.

Foto: Jerry Landrum

Text: Jan Doležal