Talentovaný BMX týpek

Ota Bartůněk v rozhovoru pro ÚAMK

Druhá sezona a hned titul mistra republiky, suverénní prvenství v Českomoravském poháru, v němž neprohrál jediný závod. Na závěr loňského roku skončil při Evropské lize v Manchesteru třetí. Přičichl tak k prvnímu mezinárodnímu úspěchu. Nelze nevidět, že má Ota Bartůněk talent. Správně ho rozvíjet mu pomáhá v ÚAMK Bikros Clubu Řepy současná česká jednička Jan Švub.

Oťas je svůj a občas trošku dál, než odpovídá jeho třinácti rokům. To nemusí být ve sportu na škodu. Naštěstí, když je kárán, zpravidla naslouchá a po pár kritických slovech se srovná a je zase v pohodě. Je rád středem pozornosti, občas tropí neplechu, ale to ho usměrní táta, když se k němu informace dostane,“ charakterizuje svého svěřence Honza Švub.

Podle jeho slov Ota zvládá pubertu se ctí. „Když není na tréninku, jezdí s kámoši někde ve skate parku. Teď z něj mám pocit, že by si na nové kolo rád přivydělal jako dýdžej,“ usměje se Švub a dodává: „Ze všeho nejvíc ho ve sportu zajímají vítězství, mimo bikrosovou dráhu pak mixování muziky a letectví.  V osobním životě je jeho předností a současně slabinou sebevědomí a drzost. Z toho těží při navazování osobních kontaktů a taky při větších závodech. Hůř pak ale nese, když se mu jízdy nevydaří a prohraje. Naštěstí má v tátovi velkou oporu.“

Táta
Otec Ota Bartůněk Honzova slova potvrzuje: „Po celou dobu jsem vždy stál za Otou, a to dělám i teď, když jezdí bikros. Myslím si, že ho to baví, stále chce jít dopředu a touží se dostat co nejvýše. Jsem tady pro něj a vždy ho budu podporovat, co to jen půjde. Mám svého kluka rád a přeji mu, aby byl zdravý a mohl si závodění dopřávat naplno. Jsme rádi, že se mu ve škole daří, moc dvojek na vysvědčení nenosí.“

Trenér
Jak Honza Švub připravuje svého svěřence? „Něco mu vymyslím a předvedu a Otík má tři jízdy, aby to zajel. Docela rychle se zlepšuje. Zpravidla máme na soustředění každý den dvě dvouhodinové fáze, poslední den je trénink o něco kratší, ale intenzivnější. Oba toho pak máme plný zuby,“ naznačuje trenér a vysvětluje: „ Ota teď těží hlavně ze svých fyzických dispozic, se kterými bez pochyb poráží všechny své soupeře u nás ve své kategorii. Proto, že jezdí tak krátce, jsou jeho slabiny v technice. A to hlavně na startu a trochu taky ve skoku. Tam má opravdu na víc. Jinak je Ota příslibem českého bikrosu do budoucna. Když bude chtít, techniku dožene. Tím, že jezdí teprve dvě sezony, je tvárný a má šanci, aby o něm bylo už v juniorech slyšet.“

Jméno: Ota Barůněk
Klub: ÚAMK Bikros Club Řepy
Věk: 13 let
Studium: ZDŠ
Prospěch ve škole: 1,3
Zážitek roku 2015: Titul mistra ČR, projížďka v Nisanu GTR a 3. i 4. místo při Evropské lize v Manchesteru

 

Bikros a život podle Oty Bartůňka mladšího

Jaká je historie bikrosu ve vaší rodině?
U nás bikros žádnou historii nemá, ale už od mala jsem jezdil na řepskou dráhu.

Bereš bikros jen jako sport nebo se u tebe blíží k životnímu stylu?
Bikros beru jako profesionální sport a z části je to můj životní styl. Přednost ale dávám studiu. Když nejsem ve škole, jsem buď na kole, a nebo se mimo sezonu věnuji hlavně zimní přípravě.

 

Charakterizuj se sám jako člověk.
Sám bych se charakterizoval jako šťastný člověk, sportovní a vzdělaný. Přednost dávám studiu před bikrosem i ostatními aktivitami.

 

Charakterizuj se sám jako sportovec.
Z mého pohledu si myslím, že mi sporty obecně jdou. Věnuji se hlavně bikrosu a také občas sjezdům na kole.  Později bych ho chtěl dělat sjezd na horských kolech profesionálně. V bikrosu potřebuji zlepšit techniku a celkovou fyzičku.

 

Je ti třináct let a závodíš teprve dva roky. Proč sis vybral bikros a proč až v jedenácti letech?
Od tří a půl let jsem jezdil motokros. Měl jsem ale i bikrosové kolo a občas jsem si chodil zajezdit na řepskou dráhu. Na konci roku 2013 jsem si tam vzal přihlášku a odstartoval jsem bikrosovou kariéru.

 

Které další sporty jsi dělal před bikrosem?
V motokrosu jsem v roce 2011 získal titul mistra České republiky. Na konci roku 2012 jsem ale ukončil kariéru. Dal jsem se na tenis, ale ten mě po čase přestal bavit. Od konce roku 2013 jezdím bikros.

 

Proč jsi skončil s úspěšným motokrosem?
Po dvou tvrdých pádech, vekých otřesech mozku a několika pohmožděninám jsme se domluvili, že ukončíme kariéru.

 

Jak si vysvětluješ, že jsi v domácí konkurenci vyskočil tak rychle?
Od doby, co jsem začal jezdit bikros, se hodně snažím pracovat na technice a zlepšoval fyzičku. Denně jsem na kole a trénuji naplno.

 

Motivuje tě to nebo hrozí podcenění?
Určitě mě to motivuje. Myslím si, že je stále co zlepšovat. Soupeře nepodceňuji, protože pořadí je většinou těsné a stačí malá chyba a budu mezi poraženými.

 

Co potřebuješ, aby ses natlačil na špici i v Evropě a ve světě?
Nejvíce potřebuji být soustředěný a koncentrovaný, abych při jízdě neudělal žádnou chybu a podal co nejlepší výkon. Vždy mám cíl postoupit z prvních tří jízd a dostat se do čtvrtfinále. Potom už trochu hraje roli i štěstí.

 

Jak ti pomáhá možnost trénovat s Honzou Švubem?
Možnost trénovat s Honzou mi určitě pomáhá. Honza je jako trenér tvrdý, a to je dobře. Učí mě techniku a chce, abych se na každou věc, co dělám, plně soustředil a podal co nejlepší výkon.

 

Máš nějaký sportovní vzor?
Jako sportovní vzor mám právě Honzu Švuba a Liama Philipse. U obou se mi líbí jejich technika a styl jízdy.

 

Jáké máš plány spojené s bikrosem nebo bez něj?
Jako bikrosový sen mám to, že bych chtěl znovu vyhrát mistra repubiky a chtěl bych se dostat do finále na mistrovství Evropy. Bikrosu bych přál, aby byl víc vidět v médiích, protože ho plno lidí vůbec nezná. Jinak chci vystudovat školy.

 

Už víš, co bys chtěl vystudovat a proč?
Chtěl bych vystudovat střední elektrotechnickou školu a v dospělosti bych si chtěl udělat zkoušky na pilota, protože mě to baví a zajímá mě to.

 

Zhodnotí Ota předpoklady?

Ota Bartůněk může mít před sebou zajímavou sportovní kariéru. Má všechny předpoklady osobní i rodinné a využívá slušné zázemí v ÚAMK Bikros Clubu Řepy. Navíc je v rukou nejlepšího současného českého bikrosaře Jana Švuba i jednoho z historicky nejúspěšnějších Čechů v závodech BMX Lukáše Tamme, který řepské partě vládne. Je jen na teenageru Bartůňovi, jak s těmito zajímavými vstupy naloží. Sice s bikrosem začal relativně pozdě až v jedenácti letech, nicméně sportuje od mala. Zpravidla mladí, kteří začínají sportovní kariéru v nemotorových sportech, později přestoupí do motorových disciplín. Nekonvenční Ota Bartůněk to má naopak…

 

Foto: Martin Hůle, archiv Bikros Clubu Řepy a Oty Bartůňka

Text: Jan Doležal