Jméno: Ota Barůněk Klub: ÚAMK Bikros Club Řepy Věk: 13 let Studium: ZDŠ Prospěch ve škole: 1,3 Zážitek roku 2015: Titul mistra ČR, projížďka v Nisanu GTR a 3. i 4. místo při Evropské lize v Manchesteru |
Bikros a život podle Oty Bartůňka mladšího
Jaká je historie bikrosu ve vaší rodině?
U nás bikros žádnou historii nemá, ale už od mala jsem jezdil na řepskou dráhu.
Bereš bikros jen jako sport nebo se u tebe blíží k životnímu stylu?
Bikros beru jako profesionální sport a z části je to můj životní styl. Přednost ale dávám studiu. Když nejsem ve škole, jsem buď na kole, a nebo se mimo sezonu věnuji hlavně zimní přípravě.
Charakterizuj se sám jako člověk.
Sám bych se charakterizoval jako šťastný člověk, sportovní a vzdělaný. Přednost dávám studiu před bikrosem i ostatními aktivitami.
Charakterizuj se sám jako sportovec.
Z mého pohledu si myslím, že mi sporty obecně jdou. Věnuji se hlavně bikrosu a také občas sjezdům na kole. Později bych ho chtěl dělat sjezd na horských kolech profesionálně. V bikrosu potřebuji zlepšit techniku a celkovou fyzičku.
Je ti třináct let a závodíš teprve dva roky. Proč sis vybral bikros a proč až v jedenácti letech?
Od tří a půl let jsem jezdil motokros. Měl jsem ale i bikrosové kolo a občas jsem si chodil zajezdit na řepskou dráhu. Na konci roku 2013 jsem si tam vzal přihlášku a odstartoval jsem bikrosovou kariéru.
Které další sporty jsi dělal před bikrosem?
V motokrosu jsem v roce 2011 získal titul mistra České republiky. Na konci roku 2012 jsem ale ukončil kariéru. Dal jsem se na tenis, ale ten mě po čase přestal bavit. Od konce roku 2013 jezdím bikros.
Proč jsi skončil s úspěšným motokrosem?
Po dvou tvrdých pádech, vekých otřesech mozku a několika pohmožděninám jsme se domluvili, že ukončíme kariéru.
Jak si vysvětluješ, že jsi v domácí konkurenci vyskočil tak rychle?
Od doby, co jsem začal jezdit bikros, se hodně snažím pracovat na technice a zlepšoval fyzičku. Denně jsem na kole a trénuji naplno.
Motivuje tě to nebo hrozí podcenění?
Určitě mě to motivuje. Myslím si, že je stále co zlepšovat. Soupeře nepodceňuji, protože pořadí je většinou těsné a stačí malá chyba a budu mezi poraženými.
Co potřebuješ, aby ses natlačil na špici i v Evropě a ve světě?
Nejvíce potřebuji být soustředěný a koncentrovaný, abych při jízdě neudělal žádnou chybu a podal co nejlepší výkon. Vždy mám cíl postoupit z prvních tří jízd a dostat se do čtvrtfinále. Potom už trochu hraje roli i štěstí.
Jak ti pomáhá možnost trénovat s Honzou Švubem?
Možnost trénovat s Honzou mi určitě pomáhá. Honza je jako trenér tvrdý, a to je dobře. Učí mě techniku a chce, abych se na každou věc, co dělám, plně soustředil a podal co nejlepší výkon.
Máš nějaký sportovní vzor?
Jako sportovní vzor mám právě Honzu Švuba a Liama Philipse. U obou se mi líbí jejich technika a styl jízdy.
Jáké máš plány spojené s bikrosem nebo bez něj?
Jako bikrosový sen mám to, že bych chtěl znovu vyhrát mistra repubiky a chtěl bych se dostat do finále na mistrovství Evropy. Bikrosu bych přál, aby byl víc vidět v médiích, protože ho plno lidí vůbec nezná. Jinak chci vystudovat školy.
Už víš, co bys chtěl vystudovat a proč?
Chtěl bych vystudovat střední elektrotechnickou školu a v dospělosti bych si chtěl udělat zkoušky na pilota, protože mě to baví a zajímá mě to.
Zhodnotí Ota předpoklady?
Ota Bartůněk může mít před sebou zajímavou sportovní kariéru. Má všechny předpoklady osobní i rodinné a využívá slušné zázemí v ÚAMK Bikros Clubu Řepy. Navíc je v rukou nejlepšího současného českého bikrosaře Jana Švuba i jednoho z historicky nejúspěšnějších Čechů v závodech BMX Lukáše Tamme, který řepské partě vládne. Je jen na teenageru Bartůňovi, jak s těmito zajímavými vstupy naloží. Sice s bikrosem začal relativně pozdě až v jedenácti letech, nicméně sportuje od mala. Zpravidla mladí, kteří začínají sportovní kariéru v nemotorových sportech, později přestoupí do motorových disciplín. Nekonvenční Ota Bartůněk to má naopak…
Foto: Martin Hůle, archiv Bikros Clubu Řepy a Oty Bartůňka
Text: Jan Doležal