Úspěch Švuba a BMX charita v Řepích

Převzato z ÚAMK dne 27.9.2015

Nejlepší současný český bikrosař Jan Švub zazářil v sobotu při Velké ceně Klatov. V kvalitní mezinárodní konkurenci kvalifikačního klání o Olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru suverénně porazil kvarteto Dánů, které pravidelně boduje ve Světovém poháru a do rankingu národů připsal padesát bodů. Nejlepší z dánských reprezentantů Niklas Laustsen se nedávno probojoval až do semifinále BMX Supercrossu v Argentině a na západě Čech skončil druhý, když neměl na českou jedničku nárok. Ještě hůře dopadli třetí Klaus Bogh Andersen, čtvrtý mistr Dánska Andreas Wöhlk i sedmý Jimmi Therkelsen.

Hladíková a Nevrkla
Padesát bodů z Klatov vytěžila také závodnice BMX Pardubice Aneta Hladíková, jíž stačilo zdolat v přímém souboji pouze průměrnou Regulu Rungeovou z Německa. Výborný výkon korunoval prvenstvím mezi juniory pardubický talent Mikuláš Nevrkla. „Mikeš se mi jeví jako boží dar českého BMX, pokud u něj vydrží. Velmi dobrý je i na horských kolech,“ vidí svého o osm let mladšího nástupce 25letý Jan Švub.

Na závěr sezony předvedl borec z ÚAMK Bikrosclubu Řepy kvalitní výkon. Ve třech kvalifikačních jízdách i v samotném finále deklasoval všechny soupeře způsobem start – cíl. „Závod v Klatovech se mi fakt vydařil. Ve všech čtyřech jízdách jsem přitom bojoval s Niklasem. Hned v první zatáčce jsem se pokaždé nacpal do vedení, a to jsem udržel až do cíle,“ zářil spokojeností Švub.

Životní platonická láska
Trojnásobný letošní mistr republiky se potýkal v sezoně se zdravotními problémy a výsledkově paběrkoval. „Honza je na tom silově i technicky výborně, jen zatím nedokázal prodat všechno, co v něm je. Podle výkonu v Klatovech snad zbytečné obavy zlomil,“ hodnotila reprezentačního parťáka Romana LabounkováÚAMK Bikrosklubu Jeseník.

„Romča je skvělá holka, moje životní platonická láska,“ nešetřil Švub komplimenty s ústy od ucha k uchu roztaženými v reakci na slova velké kamarádky. „Má pravdu, někdy mám moc respektu. Teď, když už o moc nešlo, jsem jel uvolněně a závod jsem si opravdu užil,“ navázal Honza a dodal: „Už na mistrovství Evropy mě zlobily plotýnky a jak je teď vidět, dal mě bezvadně dohromady Michal Říha, primář rehabilitace Vojenské nemocnice v Praze. Díky moc pane doktore.“

Ženda Race 2015
Sezona BMX vrcholí a Honza má o svém zbývajícím programu celkem jasno. Už v sobotu 10. října bude startovat na domácí dráze v Řepích při Ženda Race 2015, což je charita ÚAMK Bikrosclubu Řepy, řízená šéfem týmu Lukášem Tamme. „Abych objížděl a pokoušel „svěťáky“, na to nemám peníze. Na Ženda Race se těším už dlouho. Robin Ženíšek byl vrstevník a výborný kamarád. Ve čtvrtek tomu byly přesně dva roky, když podlehl rakovině. Startovné je 165 korun, s takovým číslem Ženda jezdil. Všechny peníze, které vybereme od závodníků, trenérů, rodičů i fanoušků, dostane Onkologické oddělení Fakultní nemocnice v Praze Motole,“ naznačil Švub, že život jen o sportu rozhodně není.

Týden po charitativní akci Ženda Race 2015 zakončí Jan Švub letošní závodní program na Evropském poháru v Manchesteru, pro který si sám sehnal sponzora.

Výsledky VC a ČP v Klatovech

Foto: Archiv Jana Švuba

Text: Jan Doležal