Verona Romany a Jakuba

Převzato z ÚAMK 29.4.2016

  Italská Verona už není jen zaslíbeným místem Romea a Julie. O minulém víkendu si ji podmanili také bikrosaři ÚAMK při sobotním závodu Italského poháru a nedělní kvalifikaci o Olympijské hry 2016. Napřed suverénně dominoval Jakub Cidlinský z BMX Benátky nad Jizerou v klání desetiletých, o den později ho stejně jednoznačně napodobila Romana Labounková z Bikrosklubu Jeseník. To v případě Romany v kategorii Elite žen znamenalo sympatické obohacení rankingu národů pro OH v Brazílii, do kterého přispěli také junioři Matěj Bohuslávek z ÚAMK Bikrosclubu Řepy, jenž obsadil velmi kvalitní třetí  příčku, a pardubický Mikuláš Nevrkla, který finišoval hned za Matěje
Jakub Cidlinský suverénně v čele
Oslava předem
Labounková oslavila ve středu 27. dubna 27. narozeniny a sama se obdarovala s třídenním předstihem. Na několikanásobné medailistce ze světových i evropských šampionátů, stejně jako ze Světového poháru v BMX i 4crossu je znát, že se po loňském úspěšném završení bakalářského studia může věnovat milovanému sportu znovu naplno. Ve Veroně závodily bikrosařky na součet tří výsledků. Nejvýraznější soupeřkou Labounkové byla krajanka Aneta Hladíková. Konkurentky „na život a na smrt“ spolu síly změřily ale jen dvakrát. V první jízdě Romča ukázala všem záda hned po startu z vysoké supercrossové rampy. Ve stejné režii se odehrávaly i zbývající jízdy s tím rozdílem, že hned v první zatáčce druhého vystoupení o čtyři a půl roku starší Aneta spadla, poranila si nohu a do třetího zápolení již nenastoupila. „Ve Veroně mi to jelo dobře, opravdu jsem si závod užívala. Potvrzuje se, že soustředění na supercrossových rampách nám hodně dává a respekt z prvního skoku mizí. Teď by to chtělo prosadit se i při Evropské lize a Světovém poháru,“ nechala se na chvíli vyrušit za volantem vozu, který mířil ve středu za třetím a čtvrtým dílem Evropské ligy do nizozemského Kampenu.
Náprava v Kampenu?
Tam se od pátku do neděle představí také současný nejlepší český bikrosař Jan Švub. Mezi elitními rivaly ve Veroně před týdnem ale na růžích v rozhodujícím okamžiku „ustláno“ neměl. „V kvalifikaci zajel Honza dvakrát první a jednou druhé místo a patřil k favoritům nedělního závodu. Jenže v semifinále zaútočil na třetí pozici a při tom ho dva soupeři podjeli a vytlačili až na horní okraj poslední zatáčky. Skončil pak až pátý a jako první nepostupující celkově desátý. Tohle ho samozřejmě mrzelo,“ okomentoval Švubův výkon manažer ÚAMK Bikrosclubu Řepy Lukáš Tamme.
Matěj překvapil
Větší radost Lukášovi udělal sedmnáctiletý svěřenec Matěj Bohuslávek: „V sobotu byl osmý, při kvalifikaci v neděli třetí. Mates pořád zápasí s pomalejšími starty, ale cením na něm, že se potom dokáže protlačit pořadím výš. Znovu zahájil až jako osmý, ale v poslední zatáčce předjel na třetí pozici Mikuláše Nevrklu. Ve Veroně dosáhl druhého nejlepšího českého výsledku roku mezi juniory a jeho výkonnost stoupá,“ sdělil Tamme. O Bohuslávka pečuje v Řepích, o Nevrklu coby reprezentační trenér juniorů ČR. Aby toho nebylo dost, Lukáš cestoval na sever Apeninského poloostrova také se slovenskou reprezentací, které je mentorem. Z ní se nejvýrazněji v dějišti letošního evropského šampionátu, který se bude ve Veroně konat od 8. do 10. července, prosadila vítězka juniorek Kristina „Kika“ Madarasová.
Cidla znovu skalpoval Veronu

Skvělou formu předvádí od začátku sezony desetiletý Jakub Cidlinský z ÚAMK BMX Benátky nad Jizerou. Neděle se ho sice netýkala, protože do olympijského rankingu národů přispívají jen „eliťáci“ a junioři a pro ostatní bikrosaře připravili italští pořadatelé volný závod. Navíc Jakuba zlobila jarní alergie, nicméně v sobotu potvrdil, jak velkým talentem loňský mistr Evropy je. Při podniku nazvaném Prova Circuito Italiano nedal ve více než padesátičlenné konkurenci B10 nikomu ani „přičichnout“. „Kuba nevyhrál v sobotu jen jednu kvalifikační jízdu, ostatní včetně finále zvládl s přehledem,“ radoval se jeho otec Tomáš. Před pokračováním EL v Nizozemsku však zatím všechny pochybnosti nezahnal. „Do Kampenu pojedeme, ale mám trochu obavy o zdraví syna. Trpí na alergii s náběhem na astma. Uvidíme na místě,“ dodal Tomáš Cidlinský. Trefně nazval na svém webu výkon Cidlinského šéf benáteckého ÚAMK klubu Pavel Podolský: „Cidla znovu skalpoval Veronu.“ V závěru března totiž Kuba zvítězil v dějišti letošního ME také při Alpe Adria Cupu. Aby to ostatně závodník z Benátek nad Jizerou neměl ve Veroně snazší než jinde, když ta leží od italských Benátek jen sto kilometrů na západ…

Matěj Bohuslávek, Romana Labounková, Lukáš Tamme a „Kika“ Madarasová

Foto: Archiv Tomáše Cidlinského a Lukaše Tamme, Jan Doležal

Tetx: Jan Doležal